En Dayanıklı Dizüstü Bilgisayar Hangisi?

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 24 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. En Dayanıklı Dizüstü Bilgisayar Hangisi?

  SquareTrade adlı sigorta şirketi bir araştırma yaparak, dizüstü bilgisayar markaları arasında hangisinin daha az bozulma oranına sahip olduğunu belirledi. Araştırmanının sonucunda hangi markalar öne çıktı?

  Uzun süre para biriktirip, özene bezene aldığınız dizüstü bilgisayarların bozulmasını elbette istemezsiniz. Taşınabilir cihazlar oldukları için, bir şekilde düşürüp kırma olasılığınız da var tabii ki. Tüm bunlar kullanıcılar için tam bir kabus olabilir. Hangi markanın, hangi modelinin daha dayanıklı olduğunu, daha az bozulduğunu belirlemek için sıkı bir araştırma yapmanız gerekir.

  Böyle bir durum herkesin kabusu olsa gerek

  Bir sigorta şirketi olan SquareTrade böyle bir araştırma yaparak, sizleri bu zahmetten kurtarmış. Şirket, Acer, Apple, Dell, Asus, Gateway, HP, Lenovo, Sony ve Toshiba markalarından toplam 30000 adet dizüstü bilgisayar arasında bir araştırma yaparak hangi markanın daha az bozulduğunu belirlemeye çalışmış. Araştırmada her markadan en az 1000 ürün alınmasına dikkat edilmiş.

  En dayanıklı marka

  Elde edilen veriler ışığında hazırlanan grafikte, satın alınan bir dizüstü bilgisayarın 2 sene ve 3 sene içerisinde bozulma oranları belirtiliyor. SquareTrade'in çalışmasına göre Asus bu konuda en az sıkıntı yaşatan marka olma özelliğine sahip. İkinci sırada çok az bir farkla Toshiba bulunuyor. Onu ise Sony takip ediyor.

  Araştırmada çıkan sonuçlara göre Asus en az bozulma oranına sahip

  Öte yandan SquareTrade'in elde ettiği sonuçlara göre, üç sene içinde en yüksek bozulma oranına sahip olan marka ise HP olarak çıkmış. Araştırmaya göre HP dizüstü bilgisayarların %25,6'sı ilk üç yıl içinde bozuluyor.

  Sorunların kaynağı

  SquareTrade'in yaptığı araştırmada elde edilen tek sonuç, hangi markanın daha dayanıklı ve güvenilir olduğu değil. Ayrıca yaşanan bozulma olaylarının sebepleri ve genel olarak bozulma eğilimleri de belirlenmiş.

  Sorunların üçte ikisi donanımdan kaynaklanıyor

  Araştırmanın sonuçlarına göre, satın alınan dizüstü bilgisayarların %31'i ilk üç yıl içinde bozuluyor ya da bir şekilde zarar görüyor. Neredeyse üç dizüstü bilgisayardan birine denk gelen bu oranın çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan olayların üçte ikisi donanım sorunlarından ileri gelirken, üçte birinin ise kaza sonucu alınan hasar olduğu belirtiliyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014
 2. bence dizüstü bilgisayarda eniyisi toshiba :f196:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014
 3. En yüksek bozulma oranına sahip olan marka HP olarak çıkmış. Araştırmaya göre HP dizüstü bilgisayarların %25,6'sı ilk üç yıl içinde bozuluyor.
  O yüzdelik içerisinde bende varım maalesef:f84:
  Dell marka dizüstü bilgisayar sorunsuz görünüyor önerebilirim..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014
 4. Bilisayarların bence en iyisi calper.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014
 5. casper bence daha iyi dizüstü bilgisayarda.:f30:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014
 6. vestel
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014
 7. bn karısmıyomm dızustulerdeenn anlalmam..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014