En çok kirleten 7. ülkeyiz

'Sağlık Rehberi' forumunda Haberci tarafından 3 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. En çok kirleten 7. ülkeyiz

  Türkiye kişi başı karbondioksit salımları düşük, ancak salım yoğunlukları yüksek bir ülke sayın seyirciler. Ülkemiz, son yapılan araştırmalara göre
  Karbondioksit salımı sıralamasında, 32 ülke arasında yedinci oldu… Ve her yıl yangınlarda yitirdiğimiz yüzlerce hektar ormanlık alanı düşününce, tehlike çanlarının çoktan çalmaya başladığını anlıyoruz.

  Küresel ısınmanın en büyük etkenlerinden biri olan, doğaya salınan karbondioksit miktarı açısından Türkiye’nin karnesi çıkarıldı.

  TÜRKİYE YÜKSEK KİRLETİCİ ÜLKELER ARASINDA
  Araştırmaya göre kişi başına düşen karbondioksit salımı Avrupa ortalamasına göre düşük görünse de Türkiye, toplam karbondioksit salımı sıralamasında yüksek kirletici ülkeler arasında yer alıyor.

  T OPLU ULAŞIMA AĞIRLIK VERMİYORUZ
  Uzmanlara göre bunun nedenleri arasında, Türkiye’nin toplu ulaşıma ağırlık vermemesi, çevreyi kirleten enerji üretim ve sanayi tesisleri gibi etkenler öne çıkıyor.

  İÇ ANADOLU’NUN HAVA KARNESİ ZAYIF
  Evsel kaynaklar açısından İç Anadolu, ulaşım kaynakları açısından Ege en çok karbondioksit salan bölgeler. Kentsel konutlardan kaynaklanan kişi başı karbondioksit salımlarına bakıldığında en düşük salım Akdeniz’de. En yüksek salım ise İç Anadolu’da.

  DOĞU’DA KÖMÜR TÜKETİMİ NEDENİYLE KİRLİLİK ARTTI
  Bölgelerin enerji kaynaklarına bakıldığında kömür tüketimi sonucu en çok karbondioksit Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Karadeniz’de doğaya karışıyor.

  Ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit miktarları batıdan doğuya doğru gidildikçe azalıyor… Bu nedenlere, bir de her yıl yangınlarda yitirdiğimiz yüzlerce hektar ormanlık alanı eklediğimizde, tablo çok daha vahim bir hal alıyor.