en çok eleman aranan meslekler

'Sosyal Konular' forumunda Sitem tarafından 11 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. En çok aranan meslekler


  En çok eleman aranyan iş alanları

  İnsan kaynakları sitesi Kariyer.net'in mayıs ayı istihdam endeksi verilerine göre, yeni iş ilanları sayılarında bir önceki aya göre yüzde 2'lik artış yaşanırken en çok istihdam yaratan sektörler inşaat ve tekstil oldu.

  İstihdam endeksi verilerine göre toplam 12 bin 894 yeni iş ilanının yayınlandığı mayıs ayında toplam 38 bin 700 kişiye iş fırsatı doğdu. Aynı dönemde en çok iş fırsatı sunan meslek grubu ise mühendislik oldu. İstihdam endeksi verileri, yeni iş ilanları sayılarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43, mayıs 2009'a göre ise yüzde 113'lük bir artış yaşandığını ortaya koydu.

  Yeni iş ilanları sayısında bir önceki aya göre yüzde 11'lik artış meydana gelirken, sektörlerle ilgili toplam 3 bin 780 iş ilanı yayınlandı. Aynı dönemde yayınlanan tekstil sektörü ile ilgili ilanlarda yüzde 8'lik bir potansiyel artışı yaşanırken, iş ilanları sayısı 3 bin 580 olarak gerçekleşti.

  En çok istihdam talebi yaratan inşaat ve tekstil sektörlerini toplam 2 bin 390 kişiyle bilişim, 2 bin 380 kişiyle ise otomotiv sektörleri takip etti.

  Mayıs ayında dikkati çeken bir diğer sektör ise üretim oldu. Krizden sonra hızlı bir yükseliş trendi yakalayan üretim sektörü son aylardaki istikrarını sürdürerek, bin 670 kişi için personel talebi gerçekleştirdi. Diğer sektörler ise personel taleplerine göre sağlık 2 bin 220, turizm 1.880, gıda 1.730, telekom 1.200 ve finans 580 şeklinde sıralandı. Sabah


  İşte en çok aranan meslek gruplarından bazıları

  Mali denetimci ve mali analist: En çok talip edilen pozisyonlardan olduğu için. adayların ücret beklentileri çok yüksek. Pozisyonda sirkülasyon fazla.

  Java geliştirici: Java yeni ve sürekli yenilenen bir teknoloji. Bu nedenle Türkiye'de bu alanda uzmanlaşmış deneyimli kişi bulmak zor.

  Yönetici asistanı: Sirkülasyonu en fazla olan pozisyon. Her firmanın kültürüne ve beraber çalışılacak yöneticiye göre profil değişebiliyor.

  İş geliştirme müdürü: Bu pozisyon yeni yapılanma döneminde olan firmalarda talep ediliyor. Her firmada bulunan bir pozisyon olmadığı için eleman bulmak zor.

  Teşkilatlanma sorumlusu: Vakıf yapılarına yönelik bir pozisyon. Türkiye'de sivil toplum kuruluşları kariyer açısından talep edilmiyor, bu pozisyonda çok fazla uzman yok ve ihtiyaç var.

  İngilizce bilen resepsiyonist: Yabancı dil bilen kişiler tercih etmediği için uluslararası firmaların sıkça talep ettiği bir pozisyon.

  Yer bulma ve kiralama uzmanı: Türkiye'de gelişen perakende sektörü ile ortaya çıkan bir pozisyon. Büyük perakende firmaları mağaza yeri bulma, kiralama işlerinden sorumlu olacak kişi arıyor. Henüz uzmanlaşmış aday bulunamıyor.

  Mağaza satış elemanı: Her gün bir yenisi açılan alışveriş merkezlerinde çalışacak yetişmiş, firma kurum kültürünü en iyi şekilde yansıtan, vardiyalı çalışmaya açık mağaza satış elemanı pozisyonu da en fazla aranan pozisyonlardan.


  alıntı
   


Similar Threads: çok eleman
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular En Çok Elemana İhtiyaç Duyulan İşler 17 Mayıs 2010
Sosyal Konular E-ticarette çok fazla indirim yapmanın zararları nelerdir 26 Nisan 2016
Sosyal Konular Trafikte En Çok Yapılan Hatalar 14 Aralık 2012
Sosyal Konular Trafikte En Çok Kullanılan Levhalar 13 Aralık 2012
Sosyal Konular Evden Çalışanlar Daha Çok Çalışıyor! 12 Aralık 2012