en büyük yıldız keşvedildi

'Güncel Bilgiler' forumunda şeker2 tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Bilinen evrendeki en büyük yıldız keşfedildi


  İkili bir sisteme ait yıldız (ikili yıldız sistemleri galakside oldukça yaygın olan birbirlerinin etrafında dönen iki yıldızdan oluşmaktadır), Güneş’in kütlesinin tam 114 katına sahip.

  Astronomlar güneşin 150 katı kadar kütleye sahip yıldızlar olabileceğini öngördülerse de ilk defa 100 katı kütle barajını geçen bir yıldız keşfedildi. Daha önceki rekor, güneşin 83 kat kütlesi ile başka bir yıldıza aitti.

  YILDIZ DÜNYA’DAN 20 BİN IŞIK YILI UZAKLIKTA
  A1 olarak isimlendirilen yıldız, genç bir yıldız kümesi olan NGC 3603’ün kalbinde yer alıyor. Dünya’dan yaklaşık 20.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan A1’in eşinin ağırlığı ise güneşimizin 84 katı.

  A1 ve eşinin, VLT (Very Large Telescope) ve Hubble teleskoplarının yörüngeleri incelenmesi sonucunda ağırlıkları ölçülebildi.

  Güneş’in 150 katı barajının nedeni, bu kütleden fazlasına sahip olan yıldızların, dışa doğru yarattıkları basınç ile çekim kuvvetlerinin birbirlerini dengeleyemeyeceği ve yıldızın kararsız bir durumda olacağı şeklinde açıklanıyor.

  Ancak evrenin erken dönemlerinde güneşin yüzlerce katı kütleye sahip yıldızların var olduğuna inanılıyor. Çünkü yıldızların dışa doğru yarattıkları basıncın oluşmasını sağlayan daha ağır elementlerin henüz ilk kuşak yıldızların çekirdeğindeki nükleer füzyon sonucu oluşmaya başladığı düşünülüyor.

  Keşif, Kanada Astronom Birliği yıllık toplantısında açıklandı
    2. Aaaaa ama en büyük yıldız benim zannediyordum bennn..:f20:

  Hayallerimi yıktın şeker şimdi :f106::f106:
   
 3. ezlem olur mu? sen bizlerin en büyük dost ve arkadaş yıldızlarından birisin

  o yıldız belki zamanla sönebilir veya daha büyük bir yıldız yerine geçebilir

  ama sen hep forumun yıldızları içinde kalacaksın [​IMG]
    4. Teşekkürler şekercim emeğine sağlık
    5. Ah ahhh...! Büyük küçük anlamam ama yıldızları benden iyi kimse sayamaz.
    6. Tşkler emeğine sağlık
   
 7. :f106::f106::f106: Valla hiç güleceğim yokken güldürüyorsun ya beni erkan. Ne diyim Öznurum göznurum bir daha yıldız saydırmak zorumda bırakmaz seni. :f40: Bu arada saydığın yıldızlar daire içinde de dönüyo muydu??? :f106: