En büyük baba Ali Riza Bey

'Masallar ve Hikayeler' forumunda ANANE tarafından 21 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ali Riza Efendi
  [​IMG]

  Ali Rıza , (1839, Selanik - 1893, Selanik) Atatürk'ün babasıdır.
  Muhtemelen 1839 yılında Selanik'de dünyaya gelen Ali Rıza, Osmanlı Devleti'nin Makedonya ve Teselya'yı Türkleştirme politikası çerçevesinde 1460'larda Makedonya'nın Manastır Vilayeti'nin Debre-i Bala Sancağı'na bağlı Kocacık Köyü'ne; oradan 1830'larda Selanik'e göç etmiş olan Kocacık Yörüklerindendir. Kocacık Yörükleri, Orta Asya'dan gelerek Anadolu'da Konya-Karaman Bölgelerinde yaşayan "Kızıloğuz" Türkmenleri' ndendir.Dedesi Ahmet Efendi ve Amcası Hafız Mehmet Emin Efendi'nin taşıdıkları Kızıl lakabı da buradan gelmektedir.
  Ali Rıza Efendi, Türk İstiklal Savaşı Komutanı ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün babasıdır.
  İlkokulu Abdi Hafız Mahalle Mektebi'nde okumuştur. Selanik'te Evkaf İdaresinde katiplik, sonra da Gümrük Muhafaza Teşkilatında gümrük memurluğu yapmıştır. Memurluğunu, Osmanlı Rumelisi'nin Yunanistan sınırında, Olimpos Dağı eteklerinde, Çayağzı veya Papazköprüsü denilen dağlık, ıssız, Yunan eşkiyanın herkesi haraca bağladığı tehlikeli bir sınır geçidinde yapar.
  Memurluğu sırasında, 1871 yılında Zübeyde Hanımla evlenir. Yeni Kapı Mahallesinde bir eve yerleşirler ve beş çocuklarından ilki, Fatma 1872 yılında bu evde dünyaya gelir. Fatma'dan sonra kısa aralıklarla iki erkek çocukları olur. Ahmet 1874'te, Ömer 1875'de doğar. Ömer'in doğduğu sene, ablası Fatma vereme yakalanır ve ölür.
  1876 yılında, Selanik Asakir-i Milliye taburunda subay olan Ali Rıza Efendi, daha sonra da kereste ticareti yapmaya başlamıştır. Kereste ticareti sayesinde gelir düzeyi yükselen Ali Rıza Efendi, eşi Zübeyde Hanım, çocukları Ahmet ve Ömer'le birlikte, Selanik'in Islahane semtinin Ahmet Subaşı Mahallesindeki bir eve taşınırlar. (Lozan Antlaşması ile kaybedilen bu ev, 1937 yılında Selanik Belediyesi tarafından Atatürk'e armağan edilir, günümüzde de müze olarak hizmet vermektedir.) Ali Riza Efendi, 1881 yılında bu üç katlı evde dünyaya gelen oğluna, çocukken kazayla beşikten düşürüp ölümüne yol açtığı ve hiç unutmadığı kardeşinin ismini verir: Mustafa. Birkaç yıl sonra da Makbule doğar.
  1880'lerin ortalarında, daha önceki işinden dolayı belalısı olan Yunan eşkıya tarafından kaçırılan Ali Rıza Efendi'nin hayatından ümit kesilir. Sonra yüksek bir haraç ödeyerek kurtulur ancak o zamanlar küçük bir çocuk olan Mustafa Kemal'in kişiliğini etkilediği söylenen bir olaydır.
  Aradan çok geçmeden, Ömer ve Ahmet de devrin en tehlikeli hastalığı kabul edilen çiçek hastalığına yakalanır ve ikisi birden ölür. Ali Rıza Efendi, 1893 yılında, hayatta kalan tek oğlu Mustafa mülkiye rüştiyesinde okuduğu sırada, rahatsızlanır ve o da ölür.  Ali Rıza Efendi BABAMIZIN KABRI GÜL BAHCESİ MEKANI CENNET OLSUN BABALAR GÜNÜNDE ANMADAN GECEMEZDIK
    2. Cevap: En büyük baba Ali Riza Bey

  :( :(
  Hepimiz Ulu Önder Atamızın hayatını ezbere biliriz belki ama hiç okumamıştım ben Ali Rıza Efendinin hayatını..
  Acılarla dolu bir hayat hikayesi varmış, o devrin zorlukları birde hastalıklar :(
    3. Cevap: En büyük baba Ali Riza Bey

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun yarabbim. Evet ali rıza beyde çok iyi kalpli bir adammış. Bende isterdim hayat hikayesini bilmek. Belkide Onun hikayesi dahada ilginç ve güzeldir :f20: Kim bilir. Bu güzel yazı için tesekkürler annanecim :f40:
    4. Cevap: En büyük baba Ali Riza Bey

  bende kaçırıldığını filan bilmiyordum....:f73:
  belki de bilmediğimiz neler neler var:(
  bu önemli ve güzel paylaşım için :)
    5. Cevap: En büyük baba Ali Riza Bey

  Hiç açıp okumamıştım Ali Rıza Beyin hayatını.:oops:Ne zor bir hayat yaşamış oysa. Sayenizde okuma şansı bulduk teşekkürler Huriş Teyzecim.Mekanı cennet olsun:)
    6. Cevap: En büyük baba Ali Riza Bey

  Güzel yüreğinize sağlık Huriş anlamlı paylaşımınız için teşekkür ederim.
  Mekanı cennet olsun,Nur içinde yatsın..
    7. Cevap: En büyük baba Ali Riza Bey

  Böyle anlamlı bir günde ulu önderimizin babasına ve diğer kardeşlerine dair bilmediğimiz ne kadar çok şey varmıştı. Mekanı cennet olsun. Teşekkürler Huriş teyzem.