En basit virüs testi: Sadece 1 saniye...

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 9 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. En basit virüs testi: Sadece 1 saniye...
  Ümit Öncel
  PC'nize Conficker virüsü bulaştı mı, bulaşmadı mı? Bu basit test ile cevabı 1 saniyede öğrenin...  1 Nisan'da aktive olması beklenen Conficker virüsünde hala hiçbir hareket olmadı. Kamuoyunda virüsün zararsız olduğu izlenimi yaygınlaşırken güvenlik firmaları ve bilim adamları hala tetikte bekliyor. Kodları içerisinde 1 Nisan tarihinin geçmesinin bir şaka veya aldatma taktiği olduğundan şüphelenen bu firmalar, henüz tehlikenin geçmediğini ve ancak Conficker virüsü etkisi altında olan milyonlarca bilgisayarın temizlenmesi ile tehlikenin geçmiş olarak kabul edilebileceğini söylüyorlar. Bu virüsten etkilenen bilgisayarların temizlenmesi ise yine kullanıcılara düşüyor.

  Şu anda sisteminizde Conficker virüsü bulunup bulunmadığını tespit etmek için uzmanların önerdikleri ek çok farklı yöntem var ama bunların çoğu oldukça zahmetli yöntemler. Çok daha basit bir sistem ile sizler de kendi bilgisayarınızı test edebilirsiniz. Genellikle virüsler kendilerini korumak amacıyla bilgisayarın antivirüs veya güvenlik firmalarının web sitelerine bağlanmalarını engelliyorlar. Conficker virüsünün bağlanmayı engellediği sitelerden çağırılan bazı resimleri bir araya getiren "Conficker Eye Chart" adlı bir test sayfası, bu resimlerin hangilerinin görüntülendiğine bakarak bilgisayarınızın tehlikede olup olmadığını anında tespit etmenizi sağlıyor. Ancak maalesef bu sistem web trafiği için Proxy server kullanılan bilgisayarlarda işe yaramıyor.

  Bu adresten ziyaret edebileceğiniz test sayfasında yer alan resimlerden üst satırdakilerin hepsi ya da bir kısmı görüntülenemiyor, fakat alt satırdakiler düzgün görünüyorsa sisteminizde Conficker olma ihtimali oldukça yüksek...
  chiponlıne

  Conficker Eye Chart
   
 2. Cevap: En basit virüs testi: Sadece 1 saniye...

  1 nisandaki bu haber kimilerince nisan şakası olarak algılandı ama uzmanlar şu anda dünya çapında 12 milyon bilgisayarı ele geçirdiğini düşünüyorlar.Virüsün tam olarak kaç bilgisayarda bulunduğunu kesin olarak bilmenin mümkün olmadığı da söyleniyor.
  Sonuç olarak,tüm güvenlik tedbirlerini uygulamaya devam etmeli ve antivirüs yazılımlarımızı sürekli güncel tutmalıyız.
   
 3. Cevap: En basit virüs testi: Sadece 1 saniye...

  Bende hepiciği göründü resimlerin yani bişey yok sanırım zaten yeni format attım :D

  Teşekkürler ...
   
 4. Cevap: En basit virüs testi: Sadece 1 saniye...

  çok ilginç gelecek ama ben 1 nisandan önce silmiştim virüs proğramını yani bir hafta öyle kaldı kesin biyerlerde gizlenmiştir kurduk tabiki ama geçmi kaldık yoksa zamanındamı bilemiyorum :f106: