Emzirmek, Bebek Enfeksiyonlarını Önlüyor

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 16 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Emzirmek, Bebek Enfeksiyonlarını Önlüyormu?
  Bebek Enfeksiyonları ve Emzirmek
  Emzirmenin Enfeksiyonlara Karşı Yararları
  Enfeksiyon Riskine Karşı Bebeği Emzirmek
  [​IMG]
  Yunanistanda gerçekleştirilen bir çalışma, ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin enfeksiyonlara karşı daha güçlü olduğunu kanıtladı.

  Son yıllarda emzirmenin faydalarıyla ilgili yapılan çalışmaların arttığını gözlemliyoruz. Bu çalışmalardan gün geçmiyor ki emzirmenin faydalarını kanıtlayan yeni sonuçlar çıkmasın.

  Son Çalışma Yunanistanda Profesör Emmanouil Galanakis ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. 1000 bebeğin gözlem altında tutulduğu bu çalışmada, ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin enfeksiyon yaşama risikinin düşük olduğu tespit edildi. Bu çalışmada ilk bir ay annelerin üçte ikisi bebeklerini emziriyordu; ancak 6. ay sonunda bu sayı sadece 96 oldu.

  İlk 6 ay sadece anne sütü alan bu 96 şanslı bebek ve yaşıtları ilk yıl boyunca izlendi. Bu izlemeden çıkan sonuç, bu 96 bebeğin yaşıtlarıyla kıyaslandığında daha az hastalandığıydı. Korunulan hastalıklar kulak iltihabı, solunum yolu hastalıkları ve hatta pamukçuktu. Ayrıca bu bebeklerin hastalanmaları durumunda rahatsızlıklarını daha kolay atlattıkları da tespit edildi.

  Prof Emmanouil Galanakis, anne sütünün içeriğine bakınca bu sonucu daha kolay anlayabiliriz diyor. ”Anne sütüyle antikorlar anneden bebeğe geçer. Bu antikorlar, mikroplara karşı savaşta vücudun silahlarıdır. Ayrıca anne sütüyle bebeğe bir çok bağışıklık ve besin maddesi geçmektedir.”

  Araştırmacılar annelerin bu konuda uzmanlar tarafından mutlaka bilgilendirilmesi gerektiğini de ifade ederek işin tıp dünyasına düşen sorumluklarına da dikkat çektiler.

  Bu çalışmadan çıkarılabilecek bir diğer sonucun da iş dünyasına yönelik olduğunu düşünüyoruz. İşverenlerin doğum yapmış çalışanlarına emzirme için gerekli ortamı yaratmaları durumunda ”hasta olduğu için işe gelemeyen anne” sayısının ciddi anlamda azalacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Alıntıdır