Emziren Annelere Beslenme Önerileri

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 6 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Emziren anneler için beslenme  Emziren anneler için beslenme önerileri

  Sütün kalitesini düşürmemek ve bebekte alerji riski oluşturmamak için annelerin emzirme döneminde beslenmelerine özen göstermeleri gerekir.

  Emzirmenin ne kadar önemli olduğunu artık her kadın biliyor. Anne sütü alan bebeklerin, almayanlara oranla kulak enfeksiyonu, mide virüsleri ve alerji gibi hastalıklara yakalanma oranları daha düşük. Ayrıca anne sütü bebeğin ileri dönemde obezite riskini azaltıp, zekasına önemli katkıda bulunuyor. Aynı zamanda emziren annenin de meme ve yumurtalık kanserine yakalanma, depresyona girme riski daha düşük.

  Tüm bu yararlarına rağmen, bazen anneler zaman yetersizliği veya meme ağrısı yüzünden süt vermek istemeyebiliyor. Hatta açık alanlarda çekinme utanma ayıplanma duyguları nedeniyle süt vermek yerine bebeği biberonla beslemek tercih ediliyor.

  Bebeğini emziren annelerinse beslenmelerinde dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Bebekler, anne sütüne karşı alerji geliştirmez. Ancak bazen annenin beslenmesiyle süte geçen maddeler, onları rahatsız edebilir. Bebekte aşırı ağlama, kusma, ishal, karında şişkinlik ve yanaklarda döküntüler gelişebilir.

  [​IMG]