Empresyonizm (İzlenimcilik)

'Ders notları' forumunda CalviN tarafından 27 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Empresyonizm nedir
  Empresyonizm öncüleri
  resimde Empresyonizm
  İzlenimcilik nedir

  Empresyonizm, fransa'da 19.yy'da ortaya çıkmış ve bütün sanat dallarını etkilemiş bir akımdır. Doğadaki unsurların kişinin içinde oluşturduğu izlenimleri, duygusal izleri yansıtmayı hedefler. Bu akım içerisinde yer alan sanatçılar, doğayı objektif bir gerçek olarak değil, kendilerinde yarattığı izlenimini resme (veya edebi esere) aktarırlar.

  Resimde İzlenimcilik

  [​IMG]

  Edelfelt, Albert Gustav Aristides 1905

  Resimde izlenimcilik, özellikle ışık ve renkten kaynaklanan görsel izlenimlerin tanımlanmasına adanmış olduğu söylenebilir. Bu akımı takip edenler tarafından, resmedilen nesne veya olaydan çok günün belirli bir zamanı, belirli bir ışıkta sanatçı üzerindeki izlenimlere önem verilmekte, akımın öncüleri Claude Monet ve Camille Pissarro olarak kabul edilmektedir.

  Onlara göre sanatçı doğrudan doğruya, gerçeği değil de gördüklerinin kendisinde uyandırdığı duygu ve düşünceleri esas almış ayrıca varlığın gerçekçiliği ve nesnelliği ikinci plana atılarak, kişisel yorum ön plana çıkarılmıştır.

  İzlenimcilikte, yorumlar ve izlenimler, sanatçıdan sanatçıya değişeceği ve her sanatçı, eserinde kendinde oluşan duyguyu ve izlenimi anlatacağı için, meydana getirilen edebî eser, yazarın veya şairin kişiliğine dair izler taşıyacaktır.

  Bu akım Sembolizmin bir aşaması olarak kabul edilebilir. Zira temsilcileri arasında sembolizmin önemli temsilcileri de yer almış ve bu akımın etkilerini taşıyan eserler vermişlerdir.

  İzlenimciliğin özellikleri

  * İzlenimciler, dış dünyanın kendi üzerlerinde bıraktığı izlenimi konu edinir.
  * Daha çok edebiyat ve resimde gelişmiştir.
  * Dış dünyanın objektif durumu değil, sanatçı üzerinde bıraktığı izlenimi aktarmayı hedeflediği için realizmden ayrılır.