Emniyetin Çocuklu Ailelere Uyarısı

'Haberler' forumunda NURDİN tarafından 19 Kas 2008 tarihinde açılan konu 1. Çocuklara yönelik son dönemde artan saldırılar karşısında Emniyet teşkilatından ailelere uyarılar geldi.[​IMG]

  Uyarılar arasında, çocukların her türlü sorunlarını konuşmalarına ortam sağlanması, evde yalnız bırakılmaması ve evden çıktıktan sonra nerelere gittiği ile kimlerle bir araya geldiğinin bilinmesi gerektiği de yer alıyor.

  Türkiye, son bir ayda küçük çocuklara yönelik değişik saldırı haberleriyle sarsıldı.
  Taciz olaylarıyla ilgili medyada birbiri ardına yer alan haberler toplumda tedirginliğe yol açtı. Emniyet'in, bu tür saldırılarla mücadele birimleri genel asayiş tedbirlerinin yanında ailelere düşen görevler üzerinde de duruyor. Konunun uzmanı bir Emniyet yetkilisi, Zaman aracılığıyla ilginç uyarılarda bulundu.
  Çocuklarının cinsel amaçlı olarak kötüye kullanılmasını önlemek için ilk etapta onlarla sağlıklı iletişime geçilmesi gerektiğini belirten Emniyet yetkilisi, tehlikeler hakkında çocukları bilgilendirmenin önemine vurgu yapıyor.
  Yetkili, "Kayıtlarımız ve tecrübelerimiz gösterdi ki, çocuklara yönelik bu tür saldırıların önlenmesi ancak onlara bu konuda öğüt verilmesi ve bazı prensiplerin kazandırılması ile mümkün hale geliyor." bilgisini verdi.

  Emniyet'teki aynı yetkilinin ailelere önerileri şöyle:


  Tanımadıkları şahıslardan para veya hediye almamaları konusunda uyarın.

  Yabancı insanlarla herhangi bir yere gitmemeleri, tanımadıkları kişilerin arabasına binmemelerini öğütleyin.

  Çocuklarınız evde yalnız olduklarında, tanımadıkları kimseye kapıyı açmasın. Evi telefonla arayan kişilere kesinlikle bilgi vermesinler.

  Mümkün olduğunca çocukları evde yalnız bırakmayın.

  Evden çıktıktan sonra nerelere gittiği ve kimlerle bir araya geldiğini mutlaka bilin.

  Issız yollar, parklar ve oyun alanlarından uzak durmalarını tembih edin.

  Birileri tarafından takip edildiklerini anladıkları anda çekinmeden bağırmaları veya kaçmaları gerektiğini hatırlatın.
   
 2. çok önemli bir konu allah çocuklarımızı korusun
   
 3. Önemli bir konuya değinmişin abi. Emniyetin verdiği öğütleri aileler çocuklarına mutlaka vermeli. Anne baba ne kadar bilinçli olursa ve çocuğunu takip ederse hem çocuk iyi yetişmiş olur hemde bu tür olaylarla karşılaşmamış oluruz.
   
  NURDİN bunu beğendi.
 4. çok üzülüyorum bu çocuklara :(
   
 5. çocuklara yönelik bu tür haberleri duyduğumuzda çok üzülüyoruz yapılan uyarılar dikkate alınmalı bu konuya değinip bilgilendirdiğin için teşekkürler.