Emniyet Kemeri Kullanmanın yararları nedir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ezlem tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Emniyet Kemeri Kullanmanın faydaları
  Emniyet Kemerinin Faydaları
  neden Emniyet Kemeri takmalıyız

  EMNİYET KEMERİ TAKMANIN FAYDALARI
  Saatte 50 kilometre hızdaki bir çarpmanın 4. kattan düşmeyle eşdeğer olduğu, emniyet kemeri takmamış yaralıların yüzde 70′ inin 50 kilometreden düşük bir hızda yol alırken yaralandığı yapışan çalışmalar sonucunda tespit edilmiştir.

  Doğru takılmış bir emniyet kemeri insan bedenini, çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntının kademe kademe azalmasını sağlayıp, çarpma etkisini vücut yapısındaki en güçlü noktalara yönelterek, koltuktan fırlamayı engelleyerek, hassas ve en önemli organların yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önleyerek koruyor.

  Üç noktalı emniyet kemerleri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyo-netlerde yüzde 60 oranında azaltıyor. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24.8′ i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6.3′ te kalıyor.

  Yapılan araştırmalara göre, emniyet kemeri kullanımı, arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların üçte ikisini, ön koltuktaki ölümlerin yüzde 6′ sını önlüyor. Bütün ağır yaralanmalarda ise arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini yüzde 50 oranında azaltıyor.
   


Similar Threads: Emniyet Kemeri
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Emniyet Kemerini Takmazsak Ne Olur 13 Nisan 2012
Ansiklopedik Bilgi Emniyet Kemerinin Zararları 13 Nisan 2012
Ansiklopedik Bilgi Emniyet Kemeri Kullanılmadığında Yaşanabilecek Durumlar 12 Aralık 2011
Ansiklopedik Bilgi Emniyet Kemeri Kullanmanın Amacı 12 Aralık 2011
Ansiklopedik Bilgi Emniyet Kemeri Kullanılmadığında Neler Olur 7 Haziran 2011