Emile Zola Kimdir Edebi Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda anniccha tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu
 1. Emile Zola Kimdir Edebi Hayatı Hakkında Bilgi


  Doğum 2 Nisan 1840/Paris/Fransa
  Ölümü 29 Eylül 1902/Paris/Fransa
  Meslek Romancı, oyun yazarı, gazeteci

  1840 yılında Paris’te doğan Emile Zola’nın adı Natüralizm ile anılmıştır. Babası İtalyan asıllıdır ve mühendistir. Ancak küçük yaşta babasını kaybedince hayatı zorluklarla geçmiştir. Hatta lise eğitimini de yarıda bırakarak çalışmaya başlamıştır.

  EDEBİ HAYATI
  Şansı 1862’de Haşet kitabevinde çalışmaya başlayınca dönmüş ve ilk kitabı burada çalışırken 1864 yılında yayınlamıştır. Bu dönemde Figaro gazetesine de makale vermeye başlamıştır. Yazarlılığına duyduğu güvenden ötürü kendisini bütünüyle edebiyata vermek istemiş ve 1866 yılında Haşet’ten ayrılmıştır.1867’de kısa sürede tanınmasını sağlayan “Therese Raquin”i tamamlamıştır. Kurgu bakımından Balzac’ın "İnsanlık Komedyası" adlı eserine benzerlik gösterir. Toplam 21 kitaptan oluşan “Rugen Macquart’lar”, onun en tanınmış romanları "Nana", "Germinal" ve “Meyhane”yi de kapsar. 1871 tarihinde başlayan bu dizisi ile birlikte, Fransa’da Natüralizm akımının da öncüsü oldu Zola. Gerçekçiliğin sıradanlaştığı ve etkisini yitirdiği bir dönemde, kendi yöntemleriyle diğerleri arasındaki ayrımı belirtmek için kullanmıştır. Natüralizm vurgusunu ve romanı bilimselleştirmeyi amaçlıyordu. Natüralizmin o dönem Fransa’sında ve ardından başka ülkelerde -özellikle Türkiye’de- büyük yankılar uyandırdığını ve yazarlar arasında benimsendiğini söyleyebiliriz.

  Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle askeri yargının duyarsızlığına kurban giden "Yüzbaşı Dreyfus"u - yayınlayan Zola, bir süre Londra’da yaşamak zorunda kaldı. Ancak davanın yeniden görülmesini de sağlamıştır. Sonuçta Zola’nın edebiyat dışındaki şöhreti, “Dreyfus Davası”nda gösterdiği aydın tavrından kaynaklanmıştır. 1897 hükümetin bütün baskılarına rağmen- savunan ve Fransa devlet başkanına hitaben “İtham Ediyorum” makalesini yılında adalet yerini bulunca ülkesine dönmüştür. 1902 yılınnın sonbahar ayında kaldığı otel odasında dumandan zehirlenerek yaşamını yitiren Zola’nın en tanınmış eserleri; Nana, Germinal ve Meyhane’dir. Tüm romanlarında doğal, gerçekci bir tavırla hayatın zorluklarından bahseder. Örneğin nana adlı eserinde yoksulluktan dolayı büyük bir bataklığa sürüklenen kızın hikayesi acı bir şekilde anlatılırken "Meyhane" adlı eserinde de aynı samimiyet, gerçeklik ve içtenliği eserine büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Emile Zola her zaman bilimin artık sanatın içine girmesi gerektiğini söylemiştir. Ayrıca kendisi her zaman insan iradesinin zayıflığını, insanı şekillendirenin içinde bulunduğu çevre olguğunu iddia etmiş; kitaplarında da bunu anlatmaya çalışmıştır.