Emel Sayın Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 21 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Emel Sayın Hayatı, Fotoğrafları

  Emel Sayın Hakkında Bilgi ve Resimleri


  20 kasım 1945 yılında Sivas'ta dünyaya geldi. Emel Sayın, Suat ve Ahmet Sayın'ın 4 kız çocuklarından biridir.

  13 yaşında Arif Sami Tokerden müzik dersleri almaya başladı. Tokerin yetiştirdiği en ünlü ve yetenekli sanatçı olarak kabul edilmektedir. Üç yıl Münir Nurettin Selçuktan ders alarak müzik eğitimine devam etti. Edirne/Uzunköprü Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Lisesinden mezun oldu.

  İstanbul Belediyesi Konservatuvarı (Beşiktaş) Şan Bölümünde Fransa'da Münir Nurettin Selçuk'a da hocalık yapmış olan şan hocası Alis Rosenthal dan dersler aldı. Muhittin Sadak'tan da solfej dersleri aldı (dönem arkadaşları Mine Mater, Erkin Koray ile aynı solfej sınıfındaydılar).

  Bu arada Hürriyet Haber Ajansı'nın açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuka ait ağır bir klasik okuyarak Ses Kraliçesi seçildi.

  Henüz 17 yaşındayken Ankara Gençlik Parkı'nda Necdet Yazar'ın gazinosunda ilk defa sahneye çıktı. 1963 yılında Ankara Radyosu'na sınavla solist olarak girdi ve yaklaşık yedi yıl hizmet verdi.

  Ankara seyircisi karşısında sahne tecrübesi kazanan sanatçı, Egemen Bostancı'nın teklifiyle İstanbul müzik piyasasına transfer oldu ve Lalezâr Gazinosunda assolist olarak sahne almaya başladı. Bu arada İstanbul Radyosu'na geçti ve İstanbul'a yerleşti.

  alıntı  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]