Emekli Maaşlarına Zam Müjdesi

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 2 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. Milyonlarca emekli Başbakan Tayyip Erdoğan'ın salı günü yapacağı açıklamayı bekliyor.

  2001 yılından önce emekli olan 2,5 milyon kişiyi kapsayacak intibak düzenlemesinden vazgeçildi.

  Başbakan'ın talimatıyla zammın, tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerini kapsayacak şekilde genişletilmesi kararlaştırıldı. Böylece, düşük maaşlılar için yaklaşık 100 lira, yüksek maaşlılar için de enflasyon oranındaki zamma ilave olarak ortalama 20 lira artış sağlanacak.

  Memur emeklileri, çalışanlara yapılan artışı oranında zam alacak. Uygulamadan 5 milyon 221 bin SSK emeklisi ile 2 milyon 77 bin Bağ-Kur emeklisi yararlanacak. Tekel eylemiyle gündeme gelen özelleştirme işçilerine ise ortalama 115 TL zam yapıldı.

  SSK ve Bağ-Kur emeklisine yılbaşında normalde yüzde 4,5'luk enflasyon oranında zam yapılacaktı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenleme emekliyi sevindirecek. Emekli maaşlarında yapılacak iyileştirmeyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, salı günü grup toplantısında duyuracak.

  DÜŞÜK MAAŞLIYA YÜKSEK, YÜKSEK MAAŞLIYA DÜŞÜK ZAM
  Emekli maaşlarının artışında temel kriter, yüzdelik zam yerine 'düşük maaşlıya yüksek, yüksek maaşlıya düşük zam' şeklinde olacak. Artış özellikle Tarım Bağ-Kur ile SSK Tarım emeklileri için önem taşıyor.

  Bu gruplarda ortalama maaş 500 TL civarında. Yaklaşık 100 lira iyileştirme yapılmasıyla birlikte yüzde 20 civarında zam yapılmış olacak. Yeni düzenleme, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2010 yılında toplam 75 milyar TL'lik emekli maaşı ödemelerini 78 milyar liraya yükseltecek.

  Küresel ekonomik krizden çıkışla birlikte bu rakamın bir kısmı, prim gelirlerindeki artışla karşılanacak. Kalan kısım ise akaryakıt, sigara ve benzeri ürünlere yapılan son zamlardan gelecek 5 milyar liradan karşılanacak.

  "TEK EMEKLİLİK REJİMİ HEDEFLENİYOR"
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, emekli aylıkları arasında oluşan farkların giderilerek, intibak işlemlerinin yapılmasının, yeni bir yasal düzenleme gerektirdiğini bildirdi.

  Dinçer, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız'ın soru önergesine yazılı yanıt verdi.

  Emeklilere aylık bağlama sistemi ile aylıklarının artırılmasının, 1 Ocak 2000 tarihi itibariyle yeniden düzenlendiğini anımsatan Dinçer, bu düzenlemeyle, katsayı esasına dayalı gösterge sisteminin yürürlükten kaldırıldığını, sigortalıların 2000 yılından sonraki tüm çalışmalarının aylık bağlama işlemlerinde güncellenerek dikkate alınmasının öngörüldüğünü, aylık bağlama oranlarının hesaplanmasının değiştirildiğini ifade etti.

  Dinçer, emeklilere bağlanan gelir ve aylıkların, kanunlarla belirlenen oranlara göre arttırıldığına işaret etti.

  Aylıklar arasında oluşan farkların giderilerek, intibak işlemlerinin yapılmasının, yeni bir yasal düzenleme gerektirdiğini vurgulayan Dinçer, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile devlet memurları, hizmet akdine göre ücretle çalışanlar, tarım işlerinde ücretle çalışanlar, kendi hesabına çalışanlar ve tarımda kendi hesabına çalışanları kapsayan 5 farklı emeklilik rejiminin, aktüeryal olarak hak ve yükümlülüklerin eşit olacağı tek bir emeklilik rejimine dönüştürülmesinin hedeflendiğini belirtti.
    2. Cevap: Emekli Maaşlarına Zam Müjdesi

  hımm hadi bakalım inşaallah