Emekli Maaşından Yapılan Gizli Kesinti Nasıl Geri Alınır

'Haberler' forumunda ZORBEY tarafından 2 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Emekli Maaşından Yapılan Gizli Kesinti
  Şubat 2010 Emekli Maaşlarından Yapılan Kesinti


  SSK ve Bağ-Kur emeklilerine adam başı 60 lira zam yaptığı hasebiyle Başbakana çiçek veren derneğin başkanına kıyak olsun diye, 500 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi hiç haberleri olmadan derneğe üye yapıldı ve şubat ayında her emekliden en az 12 lira dernek aidat kesintisi yapılıp gönderildi.

  EMEKLİLERİN DERNEĞE ÜYE OLDUKLARINDAN HABERİ YOK

  Emeklilerin hemen hiçbiri derneğe üye olduklarını bile bilmiyorlar, yılda bir kere ve zam verildiği ay aylıklarından kesinti yapıldığı için farkına da varmıyorlar.

  Üstelik bu ayrıcalık sadece bu derneğe tanınıyor. Başka emekli derneklerinin üyelerinden kaynakta kesinti yapmayan SGK sadece TİED üyeleri için kaynakta kesinti yapıp, hesaplarına aktarıyor.

  NE YAPMALI?

  Şimdi yapmanız gereken, ısrarla SGK Bilgi Edinme Birimine gerek yazıyla gerekse SGK - Sosyal Güvenlik Kurumu (www.sgk.gov.tr) web sayfası üzerindeki Bilgi Edinme bölümünden, derneğe üye yapılıp yapılmadığınızı, emekli aylığınızdan kesinti yapılıp yapılmadığını, yapılmışsa kaç para olduğunu sorun.

  Yasal süresi olan 15 günde cevap vermezlerse de Başbakanlık Bilgi Edinme Kuruluna şikâyet edin. Burası da size yardımcı olmazsa İş Mahkemesinde SGKyı eksik aylık ödediği için dava edin.


  milliyethaber