Embriyo Transferi Hakkında

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 1 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Embriyo Transferi Hakkında
  Embriyo Transferi
  Embriyo Transferi Nasıl Olur


  Yumurta toplanmasının ertesi günü öğlene doğru kliniğe telefon ederek yumurtaların döllenme durumu hakkında bilgi edininiz. Toplanan tüm yumurtalar her zaman döllenmez ve döllense bile her embriyo 2-4 hücreye her zaman bölünmez. Şüphesiz, rahimin içerisine sadece sağlıklı, normal görünen embriyoları yerleştirmek istiyoruz. Transfer edilecek embriyoların hangi formda (3.gün -8hücre- veya 5.gün -blastosist-) olacağına, embriyolog ile birlikte doktorunuz, embriyolarınızın gelişimine göre karar vereceklerdir.

  Embriyolar genellikle yumurta toplanmasından 2-5 gün sonra rahime yerleştirilir. Bu ağrısız işlem anestezi gerektirmez ve rutin bir jinekolojik muayenede yapılanlara ve aşılamaya benzer. Çok nadiren, adet benzeri kramplar işlem sonrasında hissedilebilir. Embriyo transferi için size verilen saatten 30 dak. önce merkezde bulunmanız gerekmektedir. Embriyo transferi, ultrason eşliğinde yapılır. Transferden hemen önce embriyolog ve doktorunuz size transfer edilecek embriyoları gösterirler. Daha sonra rahim ağzı transfer için hazırlanır ve özel bir kateter ile rahim içine embriyolar verilir. Bu sırada ultrason resmi çekilir. Embriyolog kateteri kontrol eder ve embriyoların verildiğinden emin olunur. Bu şekilde transfer tamamlanmış olur. Kısa bir süre istirahat sonrası dinlenme odasına alınırsınız.

  Transfer edilecek embriyo sayısı kişilerin özelliklerine ve isteklerine göre belirlenir. Örneğin, yaşı genç olan ve kaliteli embriyoları olan kadınlarda daha az, yaşı daha ileri olup embriyo kaliteleri daha zayıf olan kadınlarda daha çok sayıda embriyo transferi yeğlenir.

  Embriyo transferi sonrasında B-HCG ölçümüne dek geçen süre içerisinde bazen kahverengi lekelenmeler söz konusu olabilir. Bu durum her zaman gebelik olmadığı anlamına gelmez ve istirahat ile progesteron fitil veya enjeksiyonlarını kullanmaya kesintisiz devam etmelidir. Karında gerginlik ve şişkinlik hissi oldukça sıktır ve kişiyi bazen rahatsız edebilir. Bazen bu belirtiler birkaç gün sonra başlar. Çok miktarda sıvı içmek oldukça önemlidir ve gerektiğinde Minoset, Novalgin gibi ağrı kesiciler kullanılabilir.

  ALıntıdır.