Elvis Aaron Presley

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 21 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Elvis Presley kimdir?
  Elvis Aaron hayatı
  Elvis Aaron Presley
  [​IMG]
  Hayatı
  Ocak 1935’te Tupelo, Missisippi’de doğdu. Çocukluğu boyunca Pentecostal kilise korosunda şarkı söyledi. 1948 yılında ailesi Memphis’e yerleşti. Blues ve caz müzikle tanışması ve bu müzik türlerine ilgi duyması onu şarkı söylemeye itti. 1953 yılında Lise’den mezun olduğunda daha 18 yaşındayken müzik firmalarının kapısını aşındırmaya başladı. ‘My Happiness’ ve ‘That’s When Your Heartaches Begin’ parçalarını annesine doğum günü armağanı olarak yazmıştır. Memphis Recording ve Sun Recording’e giderek sesini dinlemelerini istedi. Plak yapımcısı ve müzik şirketi sahibi Sam Phillips, Elvis’in ses tonundan ve müzik tarzından çok etkilendi.

  1954 yılında Gitarda Scotty Moore, bas gitarda Bill Black ile birlikte üçlü ilk stüdyo kayıtlarını yaptılar. "That's All Right" ve "Blue Moon of Kentucky" country, blues tarzında hareketli rock’n roll parçalarıydı. Sun Records’la yaptığı kontrat RCA Record firmasına satılınca yavaş yavaş kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamıştı. Bu sıralarda çıkardıkları 5 single gençlerin ilgisini çekerek müzik listelerinde ilk ona girmeye başlamıştı. Bu 5 single içinde en ilgi çeken parça ise "I Forgot to Remember to Forget" ti ve Country listelerine 1 numaradan girmişti.

  Televizyon ekranları
  "Heartbreak Hotel" parçası ise Elvis Presley’in tekrar müzik listelerine girip 8 hafta boyunca listelerde kalmasıyla son buldu. Ed Sullivan’ın televizyon programına çıkan Elvis Presley, hareketleri ve konuşmasıyla ilgi çekti. Bu ilginin farkına varan ve onların doğrudan kalplerinde son bulan parçalarla karşılık veren Elvis bu dönemde "Don't Be Cruel," "Hound Dog," "Love Me Tender," "All Shook Up" ve "Jailhouse Rock." parçalarını yaptı.

  "I Want You", "I Need You", "I Love You" parçasıyla 11 hafta boyunca listerde kalan Elvis hızla yükseliyordu. 1956 Kasım’ında "Love Me Tender" filmiyle kamera karşısına geçti, böylece ileride 31 filmde yer alacağı Hollywood stüdyolarıyla tanışmıştı. Bu filmden iki ay once Ed Sullivan’ın televizyon programında ‘Love Me Tender’ı televizyon ekranlarında onu izleyen 54 milyon izleyici önünde söyleyerek ününe ün katmıştı, artık Amerika onu konuşmaya, onu dinlemeye başlayacaktı.

  Filmleri
  1955'in sonlarına doğru, dj Bill Randle`nın kariyerini anlatan The Pied Piper of Cleveland adlı belgeselde göründü. Film Elvis Presley de dahil sanatçıların sahne performanslarını mercek altına alıyordu. Bu film sadece Cleveland da bir defa gösterildi, ayrıca şu anda nerede olduğu bilinmediğinden bazı Elvis araştırmacıları bu filmin hiç var olmadığını iddia etseler de, bu doğru değildir.[kaynak belirtilmeli]Love Me Tender filmiyle gerçek anlamda başlayan sinema yolculuğu toplam 31 film sürmüştür. Bu filmler genelde müzikal olup, Elvis'in asi bir rock and roll şarkıcısı halinden herkese hitap eden, uysal haline geçişini göstermektedir. Elvis, bütün yönetmenleri tarafından övülmüş, şöhretine rağmen çok çalışkan ve nazik oluşundan dem vurulmuştur.

  Jailhouse Rock (1957), King Creole (1958), ve Flaming Star (1960) en iyi fimleri olarak bakılır. Hayranları içinde ayrıca Blue Hawaii ve Viva Las Vegas'ın ayrı bir yeri vardır.

  Kendi filmlerine ek olarak, kendisinin adı geçen 70 filme daha konu olmuştur. 1960'ların başında tanıştığı son eşi Priscilla Presley ile Las Vegas şehrinde 1 Mayıs 1967'de evlenmiş, bu evlilikten tam dokuz ay sonra ise kızı Lisa Marie dünyaya gelmiştir.

  Ölümü
  1973 yılında eşinden boşanan Elvis Presley, 1977 yılında Indianapolis’deki son konserinden sonra 16 Ağustos 1977 tarihinde öldü. Ölümünden sonra açıklama yapan Doktor Jerry Francisco ölümüne kalp yetmezliğinin neden olduğunu söyledi. Tüm dünyada milyonlarca hayranı bulunan Elvis Presley, Rock’n Roll müziğinin öncüsü, kralı ve babası olarak anılır. Onlarca filmde oynamıştır ve milyonlarca insanı eğlendirmiştir. Kral'ın cenaze törenine yüzbinlerce hayranı ve seveni katılırken, o dönemin A.B Başkanı Jimmy Carter üzerine resmî bir başsağlığı mesajı yayınlamış, Elvis Presley'in Graceland'daki evi ise daha sonra müzeye çevrilerek önemli bir turizm mekanı haline dönüştürülmüştür...
   
 2. Cevap: Elvis Aaron Presley

  Gelmis gecmis büyük E F S A N E emegine saglik.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Elvis Aaron Presley
 1. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  934
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  884
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  784
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  789
 5. Ezlem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,886