Ellerdeki Kahverengi Lekeler

'Kişisel Bakım' forumunda Dark tarafından 14 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Karaciğer lekeleri ve yaşlılık lekeleri olarak bilinen kahverengi lekeler cildin yaşam boyunca güneşe en çok maruz kalan el, yüz, boyun gibi bölgelerinde sıklıkla görülmektedir. Ellerdeki kahverengi lekeler açık tenli insanlarda daha sık oluşmaktadır. Bu yazıda ellerdeki kahverengi lekeler neden oluşur ve tedavi yöntemleri nelerdir sorularına cevap bulabilirsiniz.

  Cilde rengini veren melanin adı verilen pigment melanositler olarak bilinen hücreler tarafından üretilmektedir. Cildin güneş ışığına maruz kalan yüz ve el gibi bölgelerinde melanin yoğunlaşması yaşandığı için yaşla birlikte kahverengi lekeler oluşmaktadır. Ellerdeki kahverengi lekeler uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı, hormonal dengesizlikler, belirli ilaçların kullanımı, gebelik dönemi, karaciğer rahatsızlıkları, stres ve genetik nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir.

  Microdermabrasion ve kimyasal peeling ellerdeki kahverengi lekeler için kullanılan kozmetik yöntemlerdir. Microdermabrasion işlemi cildin üst katmanı üzerine basınçla püskürtülen kristallerin cildin yenilenmesini sağlaması ile yapılmaktadır.

  Kimyasal peeling ise cildin üst tabakasının belirli kimyasallar ile soyularak alttan yeni ve lekesiz cildin çıkmasını sağlamak üzerine kurulu bir uygulamadır. Güzellik merkezinde kahverengi lekelerin tedavisi için kullanabileceğiniz diğer bir uygulama ise ciltteki melanin seviyesine etki ederek lekelerin görünümünü azaltan lazer uygulamasıdır.

  Ellerdeki kahverengi lekelerden kurtulmak ve görünümlerini azaltmak için bazı kozmetik kremlerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca günlük hayatınızda el ve yüzünüzde yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmanız el ve yüzde kahverengi lekelerin oluşumunu engelleyecektir.

  Yatmadan önce içinde c vitamini, yeşil çay özü, salisilik asit bulunan el kremi kullanmanız ellerdeki kahverengi elekerin görünümünü azaltacaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014
 2. Bir kırmızı soğanın suyunu sıkarak 2 çorba kaşığı elma sirkesi ile karıştırın. Bu karışımı pamukla kahverengi lekelerin üzerine sürün. Kurumasını bekledikten sonra suyla durulayın.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014
 3. İki çorba kaşığı taze limon suyu ve bir çorba kaşığı yoğurdu karıştırdıktan sonra ellerdeki kahverengi lekelerin üzerine sürün ve kuruduktan sonra soğuk su ilke durulayın.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014
 4. Rendelenmiş bir yaban turpunu 1 çorba kaşığı limon suyu ile karıştırdıktan sonra lekelerin üzerine sürün. 10-15 dakika beklettikten sonra suyla durulayın. Bu karşımın düzenli olarak kullanımı kahverengi lekeleri azaltacaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014
 5. Sütün içinde bulunan alktik asit kahverengi lekelerin rengini açmada etkilidir. 2 çorba kaşığı sütü 1 çorba kaşığı hardal tozu ile karıştırıp lekelere sürün.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014