Ellerde Deri Dökülmesi Nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 4 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


  1. Ellerde deri dökülmesi özellikle daha hassas cilt tabakasının yüzeye çıktığı durumlarda ağrı verici olabilir. Ellerde deri dökülmesine hava koşullarından bazı hastalık ve ilaçlara kadar farklı faktörler yol açabilmektedir. Eğer deri dökülmesinin nedeni hakkında kesin bir fikriniz yoksa teşhis için dermatoloğa gitmelisiniz.
    Avuç içleri ve parmaklarda deri dökülmesi başladığında cildin daha alt katmanının daha kırmızı renkte ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bu döküntü kuruluğa bağlı olarak kaşıntıya da neden olabilir. Hassas olan alt katmanın ortaya çıkması bir şeyi tutarken ya da taşırken ağrıya neden olabilir. Böyle dönemlerde eller ve parmaklar enfeksiyonlara daha açık hale geldiği için hijyenin tam olarak sağlanması önemlidir.
    Çevresel Faktörler: Soğuk ve kuru hava, çok fazla güneş ışığına maruz kalma gibi durumlar ellerinizdeki nemi ortadan kaldırabilir. Özellikle kış aylarında ellerin çok sık yıkanması ve nemlendirici krem kullanılmaması da nemi ve elleri kurutur. Yine ellerdeki nemi azaltan bir diğer unsurda çok sıcak suyla duş almaktır. Tüm bu gibi durumlardan sonra ellerinizde kozmetik ya da doğal bir nemlendirici kullanmalısınız.
     


Similar Threads: Ellerde Deri
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Mouse Tutan Ellerdeki Hastalık 14 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Parmak ve ellerde uyuşma olmasının sebebi nedir? 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Ellerden sağlık analizi.. 8 Haziran 2011
Sağlık Rehberi Boğazdaki gıcık nasıl giderilir? 30 Ocak 2014
Sağlık Rehberi Demir Eksikliği Hangi Besinlerle Giderilir? 14 Eylül 2013