Ella fitzgerald kimdir

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  ella fitzgerald kimdir

  [​IMG]
  lla Fitzgerald 25 Nisan 1917de Virjinya’da doğdu. Bugün 25 Nisan olması dolasıyla Google Ella Fitzgerald 96. Doğum günü dolasıyla Ana ekranını Ella Fitzgerald için ayırdı ve özel bir Doodle yayınladı.

  Ella Fitzgerald 1917 de Doğdu ve 15 haziran 1996 da hayatını kaybetti.Ella Fitzgerald 20. Yüzyülın en önemli Caz vokalistlerinden biridir.

  Ella Fitzgerald Annesi boşandıktan sonra New York’a yerleşti. Öğrencilik yıllarında yaşadığı sıkıntılardan dolayı zorluklar çekmiş bir süre evsiz olarak yaşamıştır.


  Ella Fitzgerald 17 yaşında ilk olarak Apollo Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Chick Webb’le tanıştı ve haftalık 12.50 dolar karşılığında grupla beraber turneye çıktı. “Love and Kisses” ilk kaydı yapılan, “A-Tisket, A-Tasket” ise tanınmasını sağlayan parçalardır. Chick Webb’in hayatını kaybetmesinden sonra orkestranın ismi değişti ve liderliği Fitzgerald devraldı.

  Ella Fitzgerald 1941yılında solo kariyerine başladı ve Norman Granz’la çalıştığı caz konserlerine devam etti. Swing döneminin sona ermesi ve turnelere çıkan büyük orkestraların kapanışıyla birlikte Fiztgerald, ortaya çıkan Be-Bop akımından etkilenerek vokal tarzını değiştirdi. Dizzy Gillespie Orkestrası ile çalışmaları da onu yönlendirmiştir. Aynı dönemde Scat (kelimelerin olmadığı, anlamsız hecelerle emprovizasyon) tekniğini geliştirmiş ve ününü artırmıştır. Piyanist Ellis Larkins ile birlikte Gershwin bestelerini seslendirdi.

  Fitzgerald uzun kariyeri boyunca ünlü birçok müzisyenle yanyana çalıştı. Trompetçi Roy Eldridge ve Dizzy Gillespie, gitarist Herb Ells, piyanist Tommy Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles ve Ellis Larkins bunlardan bazılarıdır. Bu birliktelikler küçük gruplardan oluşuyordu ve performanslar genellikle canlıydı.
  Decca, MGM, Atlantic, Capitol beraber çalıştığı şirketlerden bazılarıdır. Fitzgerald son kaydını 1989’da yapmış, 1991 yılında da son konserini vermiştir.  Ella Fitzgerald (1940) Eserleri
  Ella Fitzgerald Sings the Cole Porter Songbook (1956) (Buddy Bregman)
  Ella Fitzgerald Sings the Rodgers & Hart Songbook (1956) (Bregman)
  Ella Fitzgerald Sings the Duke Ellington Songbook (1957) (Duke Ellington & Billy Strayhorn)
  Ella Fitzgerald Sings the Irving Berlin Songbook (1958) (Paul Weston)
  Ella Fitzgerald Sings the George and Ira Gershwin Songbook (1959) (Nelson Riddle)
  Ella Fitzgerald Sings the Harold Arlen Songbook (1961) (Billy May)
  Ella Fitzgerald Sings the Jerome Kern Songbook (1963) (Riddle)
  Ella Fitzgerald Sings the Johnny Mercer Songbook (1964) (Riddle)