Elektro Gitarı Kim Buldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Bella tarafından 27 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Elektro Gitarı İlk Kim Buldu,


  Elektro Gitarı Kim İcat Etti,
  1920′li ve 1930′lu yıllarda bazı mühendis ve müzisyenler gitar sesini yükseltme ihtiyacını gidermek için çalışmalar yaparlar. Bu dönem gitar tasarımlarının en önemlilerinden biri de Lester Polfus tarafından yapılan gitardır.

  Lester Polfus , fonograf iğnesi, mikrofon veya telefon manyetiklerini gitarın gövdesine yerleştirir; gövdenin titreşimini pikap iğnesi veya mikrofonla amplikatörlere aktarılması ve amplikatörlerin de bu sesi istenilen ölçüde büyütmesi sonucu bu elektro gitar yada daha doğrusu sesi elektrik yardımıyla artırılmış bir akustik gitar elde eder.

  Gerçek adı Lester William Polsfuss olan Les Paul bundan tam 96 yıl önce 9 Haziran 1915′te ABD nin Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. 8 yaşında armonika çalarak müziğe başlayan Les Paul bir süre banjo çaldıktan sonra gitar kullanmaya başladı. Les Paul 13 yaşında gitarist olarak para kazanmaya başladı. Dönemin ünlü country grubu Rube Tronsons Cowboys ile turnelere katılan Les Paul lise eğitimini yarıda bırakarak tamamen müzik piyasasına yöneldi.


  Les Paul 1930′lı yılların ortalarında kendi elektro gitarını geliştirmek için karar aldı. 30′lı yılların elektro gitarları mikrofonlarla manyetik etkileşim oluşturup rahatsız edici bir ses çıkarması Les Paulu bu arayışa itti. Tasarladığı “The Log isimli gitar ilk modern elektro gitar olarak kabul ediliyor. Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Nis 2014
Yükleniyor...