Elektrikli Araç Vergisi

'Resimli Konular' forumunda ZORBEY tarafından 4 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Elektirikli araç vergi
  Elektirikli otomobillerin ötv
  elektrikli otomobil vergi
  elektrikli araba vergi

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektrikli otomobillerin motor gücüne göre yüzde 3, yüzde 7 ve yüzde 15 olmak üzere 3 ayrı kategoride vergilendirileceğini bildirdi.

  Şimşek, motor silindir hacmi 250 cm3′ü geçmeyen motosikletlerde de mevcut ÖTV’nin yüzde 22′den yüzde 8′e düşürüleceğini belirtti.

  Bakan Şimşek, AA muhabirine Torba Kanun kapsamında elektrikli otomobillerin vergilendirilmesine dönük kararname taslağının hazırlandığını söyledi.

  Şimşek, kararname taslağı ile ilk defa ÖTV mevzuatında elektrikli araçların vergilendirilmesiyle ilgili hususların düzenlendiğini ifade etti.

  Kararname taslağıyla elektrikli binek otomobiller ve motor gücü 20 kilovatın altında olan elektrikli motosikletlerin Özel Tüketim Vergisi oranlarının belirlendiğini kaydeden Şimşek, bunun yanı sıra dar gelirli vatandaşların kullandığı motor silindir hacmi 250 cm3′ün altında olan motosikletlerde de ÖTV indirimine gidildiğini bildirdi.

  Bakan Şimşek, bu çerçevede, motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillere yüzde 3, 85-120 kilovat arasındakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanacağını açıkladı. Şimşek, düzenlemede, motor gücü 20 kilovatı geçmeyen elektrikli motosikletlerden yüzde 3 ÖTV alınmasının öngörüldüğünü, motor silindir hacmi 250 cm3′ü geçmeyen diğer motosikletlerde de ÖTV oranının yüzde 22′den 8′e düşürüldüğünü bildirdi.
   


Similar Threads: Elektrikli Araç
Forum Başlık Tarih
Resimli Konular Elektrikli Araç İstasyonları Nerede 6 Temmuz 2011
Resimli Konular Elektrikli Araç Vergi 5 Temmuz 2011
Resimli Konular Elektrikli Araç Şarj İstasyonu 5 Temmuz 2011
Resimli Konular Elektrikli Araç Modelleri 5 Temmuz 2011
Resimli Konular Elektrikli Araç Dönüşümü Nasıl Yapılacak 5 Temmuz 2011