Elektrikli Araba Dolum İstasyonu

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 27 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Elektrikli Araba Dolum İstasyonu
  İlk Elektrikli Araba Dolum İstasyonu
  çinde Elektrikli Araba Dolum İstasyonu

  Elektrikli Araba Dolum İstasyonu

  Çin'in güneydoğusunda bulunan Şıncın şehrinde ülkenin ilk, güneş enerjisi ile çalışan, Elektrikli Arabaler için şarj istasyonu açıldı.

  Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, hizmete giren istasyonda 18 araca aynı anda dolum hizmeti verilebilecek.

  Enerji depolama üniteleri ve 18 şarj hattı olan istasyonun çatısı, güneş panelleri ile rüzgar ve yağış koruma kalkanından oluşuyor.

  Yetkililer, güneş enerjili dolum istasyonlarının, güneş enerjisini doğrudan enerji kaynağı olarak kullanmanın en iyi yolu olduğunu söyledi.

  Elektrikli Arabaler bataryalarının durumuna göre 30 dakikalık şarj ile 100 km yol alabiliyor.

  Hong Kong'da geçen ay bir Çin firması, bir kere şarj edildiğinde 400 km yol alabilecek Elektrikli Araba piyasaya çıkarmaya hazırlandığını duyurmuştu. Uzmanlar, Çin'de en azından bir şehirde hızlı şarj istasyonu ağı kurulursa bunun otomotiv dünyasında bir devrim olabileceğini belirtmişti.
    2. Cevap: Elektrikli Araba Dolum İstasyonu

  Elektrikli taşıtlar için şarj istasyonu üretimi, teknoloji geliştirme ve sistem kurulumunda dünya önde gelen şirketlerinden ABD merkezli Coulomb Technologies`in, 82 ülkeden oluşan Avrupa, Afrika ve Ortadoğu pazarında faaliyet gösteren yatırımcı şirketi 365 Energy Group, 4 merkez ofisinden birini İstanbul`da kurdu.


  Öncelikli olarak Marmara ve büyük şehirlerde yılsonuna kadar 927 adet akıllı şarj istasyonu kurmayı planladıklarını söyleyen 365 Enerji CEO`su Ahmet Yapışlar, bu sayıyı 2012 sonuna kadar 40 bin 450`ye ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti. Her elektrikli araçta birden fazla batarya bulunduğuna işaret eden Yapışlar, şöyle devam etti:


  `Bu bataryaların kullanıldıktan sonra doldurulması gerekiyor. Otomobilinizin benzin ışığı yandığında istasyona gidip dolduruyorsunuz. Elektriklide ise durum biraz farklı. Deponuz dolu olarak yola çıkıyorsunuz. Gittiğiniz yerde bizim şarj istasyonlarımız oluyor. Buraya aracınızı bırakıp dolduruyorsunuz. Deponun bitmesini beklemiyorsunuz.`
  YÜZDE 71 TASARRUF

  Hızlı şarjda dolum süresinin batarya tipine göre 3 ile 20 dakika arasında değiştiğini ifade eden Yapışlar, `Elektrikli araçların LPG, dizel ve benzinli araçlara oranla yüzde 71`e varan tasarruf sağlıyor. Yani 100 liraya gidilen yere 30 liraya gideceksiniz. Bu aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlayacak. Biz petrol ithal eden bir ülkeyiz. Bu sayede ithalatımız azalacak ve buraya harcanan para başka yerlerde kullanılabilecek` dedi. Türkiye`nin araç parkının hurda ağırlıklı olduğunu aktaran Yapışlar, şunları söyledi:


  DÖNÜŞTÜREN KÂRLI ÇIKACAK

  `Türkiye`deki araçların yüzde 50`si 10 yaş ve üzeri. Bu sebepten elektrikliye geçişin hızlı olacağını düşünüyoruz. Benzinli, LPG`li veya dizel araçlar elektrikliye dönüşüm de göndeme gelecek. Bu alanda yatırım yapanlar kârlı çıkacak. Renault ilk elektrikli aracını Türkiye`den ihraç edecek. Ford da Transit Connect`i burada üretip ABD`de elektrikliye dönüştürecek. Bu alanda büyük bir potansiyelimiz var. Biz de Türkiye`de bu altyapıyı kurmada öncü olmak istiyoruz.`


  CEPTEN ARA, SIRA BEKLEME

  Elektrikli araçların herhangi bir prizden de şarj edilebileceğini ifade eden Ahmet Yapışlar, `Fakat bu Avrupa`da bir tartışma konusu. Düzensiz akımın bataryaya zarar verebileceği ve sigortayı bozacağı söyleniyor` diye konuştu. Sistemin şarjın tamamlanmasının ardından araç sahibine SMS gönderdiğini belirten Yapışlar, şöyle devam etti:


  `Ayrıca yolda giderken iPhone ve benzeri bir telefonla bizim sistemimizdeki en yakın şarj noktasını bulup 15 dakikaya kadar da rezerve edebiliyorsunuz. Elektrik hattı olan her yere bu cihazları koyabiliyoruz. Ödemede ise her kartınızı okutup şarja başladığınızda bir bedel alınacak, aynı cep telefonlarındaki ön ödeme sistemi gibi.`

  Kaynak: Bugün