Elektrik tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 23 Eylül 2009 tarihinde açılan konu 1. Elektrik tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde

  Elektrik enerjisi doğal kaynak kullanılarak üretilir. Doğal kaynaklar da sınırlıdır. Kullanıldıkça da azalmaktadır. Bu sebeple iş yerlerinde ve evlerde elektrik tasarrufu yapmalıyız. Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

  *Öncelikle evlerinizdeki elektrikli cihazları kullanmadığınız zamanlarda prize takılı bırakmayın ve stand-by yani bekleme modun da tutmayın. Fişe takılı ve bekleme modundaki elektrikli cihazlar az da olsa elektrik tüketmeye devam eder. Buna cep telefonu şarj adaptörleriniz de dahildir. Fişe takılı adaptörleri tuttuğunuzda sıcak olduklarını farkedersiniz. Bu da enerji tükettiğini ve elektrik enerjisini ısıya dönüştürdüğünü gösterir.

  *Elektrik hatlarına uygun cihazlar kullanın. Düşük amper çeken, yani az güç harcayan cihazlar için hazırlanmış prizlere yüksek güç gereksinimi olan cihazları bağlamayın.

  *Kış aylarında güneş enerjisinden mümkün olduğunca fazla faydalanmaya itina gösterin. Gündüzleri perdelerinizi açın ve evinizi güneş ışınlarının bir miktar ısıtmasını sağlayın. Bu kombi, kat kaloriferi ya da merkezi kalorifer sisteminizin daha az enerji tüketmesine sebep olacaktır.

  *Özellikle sıcak havalarda saç kurutma makinesi kullanmayın. Elektrik tasarrufu saatleri dışında ütü yapmayın ve çamaşır yıkamayın. Ütünüzü çok yüksek derecelerde çalıştırmayın ve kuru ütüleme yapmayın. Çamaşırlarınız çok kirli değilse ön yıkamalı programlar yerine kısa programlar seçin ve yazları kurutma makinelerini mümkün olduğunca kullanmayın. Ayrıca çamaşırlarınızı acil değilse biriktirin ve topluca yıkayın. Ayrıca güneş enerji ile su ısıtma tesisatınız varsa, çamaşır makinenizin sıcak su gereksinimini buradan karşılayabilirsiniz.

  *Akkor lambalar yerine floresan lamba veya tasarruf ampülleri kullanın. Floresan lamba %75′ e kadar enerji tasarrufu sağlarlar.

  *Yeni aldığınız elektrikli cihazların A, A+ ve A++ enerji sınıfı olmasına özen gösterin. Gerçekten de gelişen teknoloji ile üretici firmalar çok daha tasarruflu, az enerji tüketen ve yüksek enerji verimliliği ile çalışan cihazlar üretmeye başladılar.