Elektriğin yol açabileceği tehlikelerden korunmak için neler yapılmalıdır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Demet tarafından 11 Mart 2015 tarihinde açılan konu


 1. Elektriğin yol açabileceği tehlikelerden korunmak için neler yapılmalıdır

  -Elektrik çarpan birini gördüğümüzde ona kesinlikle dokunmamalıyız. Önce sigortayı kapatmalyız. Plastik, tahta ya da kumaştan yapılmış bir cisim kullanarak onu elektrikten uzaklaştırmalıyız.
  -Elektrikli araçlar çalıştırılırken fişleri prize takılır. Prizler şehir cereyanının elektrikli araçlara aktarıldığı yerdir. Prizlerin sağlam olmasına dikkat edilmeli, güvenlik amacıyla bunlar›n üzerine kapaklar takılmalıdır
  Elektrik kablolarında tellerin üzerinde plastikten yapılmış koruyucu kılıflar vardır. Bu kılıfların yıpranması durumunda içindeki teller elektrik çarpmasına neden olabilir. Yıpranmış fiş ve prizler de elektrik çarpmasına yol açabilir. Bu nedenle yıpranmış fiş, priz ve kabloları kesinlikle kullanmayalım. Ayrıca fişlerin prize tam takılı olmaması da tehlike yaratır. Bu nedenle prize takarken fişlerin tam olarak yerine oturmasını sağlayalım.
  -Çoklu prizlere mümkün olduğunca az sayıda fiş takmalıyız. Fazla sayıda takılan fişler yangın çıkmasına sebep olabilir. Günlük hayatta çoklu prizleri bu duruma dikkat ederek kullanmalıyız.
  -Islak elle elektrik düğmelerine dokunmayalım. Ellerin ıslak olması elektrik çarpmasına sebep olabilir.
  -Su ve elektrik bir arada olduğunda tehlike oluşturabilir. Islak zeminlerde elektrikli aletleri kullanmayalım.
  -Elektrikle çalışan araçları kablosundan tutup çekmeyelim.
  -Herhangi bir sebeple kopmuş elektrik tellerine yaklaşmak çok tehlikelidir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda tellerden uzak duralım ve büyüklerimize haber verelim.
  - Elektrikle çalışan araçları kendi kendimize tamir etmeye çalışmayalım. Bu araçların tamir ve bakımını uzman kişilere veya yetkili servislere yaptıralım.
  -Elektrikli bir aracı kablosundan çektiğimizde elektrik devresi zarar görebilir, kablonun içindeki teller kopabilir. Bunun sonucunda aracı çalıştırdığımızda yangın çıkabilir veya bizi elektrik çarpabilir. Bu durumu önlemek için elektrikli araçların fiflini, kablodan tutarak çekmemeliyiz.