Elektriği Kim Buldu Nasıl Buldu

'Ders notları' forumunda Burcu tarafından 17 Nis 2014 tarihinde açılan konu

  1. Elektriğin icadı Eski Yunan toplumlarının bilimle ilgilenmeye başlamasına kadar uzanmaktadır. Milet'te yaşayan Thales doğayla ilgili araştırmalar yaparken kehribarın yünle ovulduğunda tüy ve saman gibi hafif maddeleri kendine çektiğini ve uzun süreli ovma sonunda ise insan vücuduna yaklaşınca küçük kıvılcımlar çıkardığını fark etmesiyle elektriğin bulunduğu yazar kitaplarda.

    Thales'in bu incelemesi bugünkü statik elektrikten başka bir şey değildi. Thales'den sonra elektrik hakkında ki kayıtlara MÖ 4. yüzyılda rastlanmıştır. Theophrastus kıymetli şeffaf bir taşın küçük kütleleri kendine çektiğini gözlemlemiş ve kayıt altına almıştır.

    Tıbbi anlamda ise elektrik ilk olarak 5. yüzyılda kullanılmıştır. Azad edilen bir kölede rastlanan Gut hastalığı Torpido balığı denen dokunulduğunda şok etkisi yapan bir balık ile tedavi edilmiştir.

    Elektriği ilk olarak ciddi bir şekilde inceleyen William Gilberttir. 16. yy. sonuna doğru statik elektriği magnetizma içinde ilişki üzerinde araştırma yapmıştır. Elektrik yüklerinin eksi ve artı şeklinde isimlendirilmesini yapmıştır. 1767 yılında Joseph Priestley elektik yükünün birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantlı olarak çektiğini bulmuştur.

    19 yüzyıla gelindiğinde ise Alessandro volta elektrik pilini yaptı. Elektriğin deneylerde değil sanayi ve evlerde kullanılması ise 19 yüzyılda gerçekleşti.