Elekronik Sigara Yasaklandı

'Haberler' forumunda anniccha tarafından 28 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Elektronik Sigara Yasak!...
  Elektronik Sigara Zararları
  Elektronik Sigara Neden Yasaklandı?

  Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, "bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyebileceği" gerekçesiyle yasaklanmasına karar verdi.

  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alınma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonu'nca yasaklanmasına karar verilmiştir" denildi.

  "Sigarayı bırakmaya etkisi yok"

  Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, Sağlık Bakanlığı'nın nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşlarını yasaklama kararını değerlendirdi.

  Tokaç, elektronik sigara ve kartuşlardaki nikotinin, normal sigaradaki gibi başta kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve erken doğum gibi birçok hastalığa etken olduğunu söyledi.

  Ulusal Tütün Kontrol Programı Bilimsel Koordinatörü ve Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir de, Sağlık Bakanlığı'nın, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların yasaklanmasına ilişkin aldığı kararın, birey ve toplum sağlığı açısından son derece sevindirici olduğunu söyledi.

  Bu ve benzeri ürünlerin sigarayı bırakmaya bir etkisinin olmadığına işaret eden Bilir, nikotin alışkanlığı olan kişinin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu oranda nikotin almaya devam ettiğini söyledi.
  cnnturk
   
 2. Cevap: Elekronik Sigara Yasaklandı

  Herseyimiz Elektronik oluyor artik hayirlisi.