Elbise Lifler Nasıl Örülüyor

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 5 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. elbiseli lifler arkalı önlü mü örülüyo?

  Elbise şeklindeki lifler şöyle örülür:

  Renkli makina yünü lif ipleri ile 7 numara tığla örülür. Ortasından, elbisenin bel kısmından başlanır. 3 zincir çekin ve ortadaki zincirin içine tığa ip dolayarak batın toplamadan iki kez daha batın ve 3 kez dolayarak battığınız tüm ipleri tek seferde toplayın. Sonra bu dolgu fıstığın üzerine aynı şekilde 3 kez ip dolayarak batıp hepsini birden toplayın. Aynı işlemi ardarda 8 kez tekrarlayın.

  Tam bel kısmından etek bölümünü başlamış olduk. Sonraki sırada yaptığımız dolguların her bir arasına 2 şer kez batarak artırılarak ilerliyelim. 9 sıra örelim. Bu eteğin ön kısmı aynı şekilde arkasıda örülüp son sırada kenarına gidilen oyası ile birleştirilecektir. Üst gövde kısmında da yine 3 kez batıp birden toplanan örgü şekli ile örülecektir fakar üst kısımda artırmayıp her bir araya tek dolgu yapılarak düz çıkılacaktır.

  Kol kısımları ise uzun bir şerit halinde örülüp ön ve arka birleştirilir. Yaka kısmı aynı etek kısmındaki gibi her bir aralığa 2 kez batılıp artırılarak lerlenen dolgular şeklinde örülür.
  elbise_lif. elbise_lif2. elbise_lif3.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Tem 2014