El Sanatlarında Ahşap Çalışmaları

'El Becerileri' forumunda YAREN tarafından 18 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hammaddesi Tahta-Ağaç Olan Geleneksel Sanatlar

  Geçmişten günümüze sürüp gelen maddi kültür ürünleri arasında yer alan ağaç işçiliğinin geleneksel sanatlarımız arasında önemi büyüktür.Türkler İslamiyet'ten önce Orta Asya'da ağacı kutsal saymış, bunu sanat yapıtlarında kullanmışlardır.

  Yapılan araştırmalar sonucu ağaç işi buluntuların yanı sıra at eğeri, koşum takımlarında kullanılan ağaç parçaları bulunmuştur.Zamanın tahribine karşı fazla dayanıklı bir madde olmayan ahşap sanat eserlerinden günümüze pek örnek kalmamıştır.

  Ağaç - Ahşap İşçiliği

  Anadolu'da Selçuklu döneminde gelişmiş, kendine özgü bir şekil almıştır.Selçuklu, Beylikler dönemi ağaç eserleri daha çok mihrap, cami kapısı, dolap kapakları gibi mimari elemanlar olup gerçekten çok üstün işçilik göstermektedir.

  Osmanlı Dönemi ahşap işçiliğinde sadelik hakim olmuş, çeşitli teknikler daha çok sehpa, kavukluk, yazı takımı, çekmece, sandık, kaşık, taht, rahle, Kuran muhafazası gibi kullanım eşyası, pencere, dolap kapağı, kiriş, konsol, sütun başlığı, tavan, mihrap, minber (vaaz kürsüsü) , sanduka gibi mimari öğelerde uygulanmıştır.Ağaç işçiliğinde en çok ceviz, elma, armut, sedir, abanoz, gül ağacı kullanılmakta, kakma, boyama, kündekari, kabartma-oyma, kafes gibi teknikler uygulanmaktadır.

  Baston Asa

  Bu teknikler Zonguldak, Bitlis - Ahlat, Gaziantep, Bursa, İstanbul -Beykoz, Ordu illerinde halen devam eden baston yapımcılığı ile günümüze ulaşmıştır. Ülkemizde baston, asa yüzyıllar boyunca kullanılmış, 19. Yüzyılda yaygınlaşmıştır.İşçiliğinin yanı sıra hammaddesine göre değer kazanan bastonların sap kısımları gümüş, altın, kemik, sedef gibi malzemelerden; gövde kısımları gül, kamış vb. ağaçlardan yapılmaktadır.

  El Sanatlarında Ahşap Çalışmaları

  ÇATLATMA
  [​IMG]
  TEPSİ
  [​IMG]
  CD'LİK
  [​IMG]

  ÇİÇEKLİ TABLO


  [​IMG]
  DAMACANA

  [​IMG]
  ECZA DOLABI
  [​IMG]
  İKİLİ SEHPA
  [​IMG]
    2. Cevap: El Sanatlarında Ahşap Çalışmaları

  el emeği göz nuru ağaç işlemeği çok eki yıllardan günümüze dek gelmiştir modern makinalarda yapılan seri imalat sektörde yerini alsada yinede ahşap el oymacılığı asırlara damganını vurmaya devam edecektir payşalımına teşekkürler yaren:f40: