El çatlamasına ne iyi gelir?

'Kişisel Bakım' forumunda ebrulim tarafından 27 Ocak 2015 tarihinde açılan konu


 1. El ve ayak derilerinin yarılması bilhassa kuru ciltlerde, soğukla fazla teması olanlarda daha sık görülür. İlk önceleri ince ince olan yarıklar zamanla büyür ve sık sık kanar. Çatlak yerlerin soğuktan temasının kesilmesi, ıslak bırakılmaması, ilk alınacak tedbirlerdir.
  el_çatlaklari.jpg
  Küçük bir şişeye limon sıkılıp, üzerine iki misligliserin konup çalkalanır. Gece yatarken çatlak yerler bununla oğulur. Çatlaklar geçene kadar parfümlü bir el kremi kullanılmamalıdır. Çünkü parfümün ilaveten tahriş edici bir etkisi olabilir

  Eller sıcaklık ve mevsim değişikliklerine, kimyasal maddelere, darbelere, mikroplara, sık olarak maruz kaldığı için bakımı önemlidir. Gece yatmadan önce saf zeytin yağ ile en az iki kez ovarak masaj yapın. Yada yarim tatlı kaşığı suyun içine bir tatlı kaşığı kadar balı karıştırıp ellerinize sürünüz. Sonra elinizi yıkamadan eldiven veya sargı ile sarıp yatınız. Sabah uyanınca ılık su ile yıkayıp yumuşatıcı krem sürünüz.

  El derisini yumuşatmakta çok önemlidir. Gliserin içerikli cilt kremleri ile elinizi nemlendirmekte iyi olacaktır.
  Ev temizliğinde mutlaka plastik eldiven kullanın. Hijyen için kullandığımız kimyasal madde içerikli temizlik ürünleri ellerimize büyük zarar verecekleri için mutlaka plastik eldiven kullanmalısınız.

  Derinin kurumaması için bol miktarda su tüketilmesi gerekir. Ayni şekilde bol miktarda vitamin içeren meyve ve sebze tüketilmesi gerekir.

  El çatlaklarına bitkisel çözüm olarak ekleyebileceğimiz diğer doğal çözümler ise şunlardır;

  • Sütün içine bir miktar papatya ekleyip kaynatın. Süzgeçten geçirdiğiniz karışıma zeytin yağı ve akhuş ağacı tohumu ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayın.

  • El çatlakları için geçerli bir diğer çözüm ise doğal tereyağ kremidir. Ellerinize sürdüğünüz tereyağ ile çatlakları anında yok edebilirsiniz.

  • Bir cezve içinde 1 tatlı kaşığı balı eriterek içerisine 2 çorba kaşığı kadar susam yağı ekleyin. Ardından 1 çorba kaşığı badem yağı ve yine 1 çorba kaşığı gliserin ilave edin. Krem kıvamına getirdiğiniz karışımı bir kavanoz içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Elde ettiğiniz kremi gece uyumadan önce ellerinize masaj yaparak uygulayın ve pamuklu bir eldiven giyin. Sabah kalktığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.