El bakımı nasıl yapılır

'Kişisel Bakım' forumunda Aysell tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. el bakımı
  el bakımı nasıl yapılır


  [​IMG]

  El bakımı :

  Bakımlı eller, kadınlara kendilerini daha güclü hissettirir, kendilerine olan güveni artırır. Tırnaklar, günümüzde estetik açıdan kadınların vücutlarında en önem verdiği bölümlerden biri haline geldi. Tırnaklar parmaklardaki yaşayan hücreler tarafından oluşturulur. Tırnaklar öncelikle keratin olarak adlandırılan deri ve saçta da bulunan sertleşmiş bir proteinden oluşur.
  Tırnaklar da kıl gibi gelişirler. Yaşlanan hücreler dışarıya doğru uzar ve yerini yeni hücreler alır.

  El tırnakları ayak tırnaklarından daha hızlı uzarlar. Yazın kıştan daha hızlı uzarlar. Erkeklerin tırnakları hamilelik dışında kadınlarınkinden daha hızlı uzar
  Sağlıklı ve güzel tırnakların iyi beslenmeye olduğu kadar bakıma da ihtiyacı vardır. Tırnaklara haftada bir temel bakım yapmak, 3-4 haftada bir de profesyonel bakım yaptırmak gerekir.

  Tırnağınızdaki ojeyi temizleyin.
  Köşelerden merkeze doğru tırnağınızı törpüleyin, törpüyü ileri-geri değil, tek yönlü hareket ettirin; yanlış törpüleme tırnak dokusunun bozulmasına ve tırnağınızın katmanlar halinde soyulmasına neden olabilir.
  Ellerinizi ılık sabunlu suyun içinde bir kaç dakika bekleterek tırnak etlerinin yumuşamasını sağlayın. Törpünün ucuyla tırnağın üstüne doğru uzayan deriyi kenarlara doğru ittirin. Bu derileri kendiniz kesebilir yada kuaförünüzde de kestirebilirsiniz,ölü hücre olduğu için keserken canınız acımaz ama çok derinlemesine keserseniz hem ağrıya hem de enfeksiyona yol açabilirsiniz.
  Tırnağınızı temizledikten sonra güçlendirici cila sürün. Renkli bir oje sürmek istiyorsanız bu cila kuruduktan sonra üzerine sürebilirsiniz.
  Son olarak bir nemlendiriciyle ellerinize masaj yapın. Sık sık nemlendirici kullanarak tırnak çevresindeki etlerin sertleşmesine ve soyulmasına engel olabilirsiniz.

  ÖNERİLER:
  Banyodan çıktıktan sonra tırnağınızın çevresindeki etler yumuşayacağından kolay ve hızlı bir şekilde bakım yapabilirsiniz.
  Ojenizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız buzdolabında saklayın. Koyulaşmış ojeleriniz için oje incelticisi alabilirsiniz.
  fazla aseton kullanmamaya çalışın. Aseton tırnağınızda kurumaya yol açacağından dokusuna zarar verir.
  Oje kullanmasanız da tırnak güçlendirici ve sertleştirci cilaları kullanmanızda fayda var, cilalar tırnağınızın dış etkenlere karşı güçlendirir ve hasar görmesini önler.
  Ellerinizi mümkün olduğunca çok nemlendirin. Ayrıca tırnak çevresindeki derileri yumuşak tutmak için özel üretilmiş yağlardan kullanmanız manikürünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
  French tarzı oje sürmekte zorlanıyorsanız tırnağınızın içine beyaz tırnak kalemi sürerek bu görüntüye ulaşabilirsiniz. Elinizi yıkadıktan sonra kalemi tekrar uygulamanız gerekse de ojeden daha zahmetsiz bir yöntemdir.


  BESLENMENİN TIRNAK ÜZERİNDE ETKİSİ;

  A Vitamini ve kalsiyum eksikliği kuruluğa ve zayıflığa neden olabilir. Çinko eksikliği tırnak üzerinde beyaz noktalar oluşmasına neden olabilir.
  Tırnağın üzerindeki beyaz lekeler protein eksikliğinden kaynaklanabilir.
  Yetersiz beslenme ya da B12 eksikliği kuruluğa, şekil bozukluğuna, tırnak renginin koyulaşmasına neden olabilir.
  Tırnaktaki kurumalar ve çatlamalar daha fazla sıvı tüketmeniz gerektiğine işarettir.
  Tırnak çevresindeki etlerdeki kızarıklık metabolizmanın zayıflığına ve temel yağ asidlerinin eksikliğine işaret olabilir.
  Bunun için:
  Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri ve enzimleri tamamlamak için tükettiğiniz gıdaların en az yüzde ellisi taze meyve ve sebze olmalıdır.
  Silisyum ve kükürt bakımından zengin olan brokoli, balık ve soğan gibi yiyecekleri bol bol tüketin. Ayrıca soya ve baklagiller de biotin zenginlikleri nedeniyle tüketilmesi gereken besinlerdir.
  Bol bol su için.
  Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olduğu için hergün havuç suyu için.


  Tırnaklarınızı temizledikten sonra elinize yumuşatıcı bir krem uygulayın. Böylece elleriniz nemlendirilmiş, tırnakları*nız da canlandırılmış olur.
  Tırnaklarınızı orijinal şekline sadık kalarak torpilleyin; oval, kare veya yuvarlak.
  Yumuşak bir törpü kullanın, sert törpüler tırnakları bozar. “Git gel şeklindeki törpülemeden kaçının. “Dıştan içe doğ*ru törpülemeye çalışın.
  Ellere neler zarar verir?
  • Fazla sıcak ve fazla soğuk su
  • Deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri
  • Güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hır*palar.
  • Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin.
  • Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın.