Ekvador: Ya paranızı ya Amazon'u!

'Haberler' forumunda ÑEO™ tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Amazon ormanlarının altında 7 milyar dolarlık petrol bulan Ekvador yönetimi dünya ülkelerine 'Bize 3,6 milyar dolar verin, ormana dokunmayalım' önersinde bulundu. Amazon giderse dünyanın ciğerleri bitecek.

  Bütün doğa alt üst olabilir

  Güney Amerikanın en yoksul ülkelerinden Ekvador dünya ülkelerinden mali yardım almak için ilginç bir kampanya yürütüyor. Amazon ormanları içinde yer alan ve “yeryüzü cenneti diye nitelenen Yasuni Milli Parkının altında 7 milyar dolarlık ham petrol rezervi bulunması ülke yönetimini harekete geçirdi. Petrolün çıkarılması için parkın altüst edilmesi gerekiyor.

  Ancak Devlet Başkanı Rafael Correa “3,6 milyar dolar yardım yapılırsa ormana girmekten vazgeçeriz önerisini sundu. Başkan Yardımcısı Lenin Moreno da ülke gezerek yardım toplamaya çalışıyor.

  Türkiye de sözünü tutsun

  Ekvador hükümeti “Amazon ormanlarından petrol çıkarılırsa 410 milyon ton karbondioksit ortaya çıkacak ve dünyanın ciğeri iflas edecek uyarısında bulunuyorlar. Ancak Almanya, İspanya, Norveç ve Danimarka dışında projeye güçlü bir destek gelmedi. Moreno Marrtta Türkiyeyi ziyaret ederek yardım çağrısı yapmıştı. Moreno dün yaptığı açıklamada “Belçika, İspanya, Türkiye ve Çin vaatlerini yerine getirsin. 2011 sonuna kadar 100 milyon dolar toplanmazsa çalışmaya başlayacağız dedi.


  Vatan​
    2. Cevap: Ekvador: Ya paranızı ya Amazon'u!

  bu nasıl bir dengesizliktir anlamakta zorluk çekıyorum.dünyanın ciğerlerini yok etmeyı düşünüyorlar parayı önde tutuyorlar.sonra küresel ısınmayı durdurmak için saçma sapan savunmalara giriyorlar..vayy dünyanın halinee..!
    3. Cevap: Ekvador: Ya paranızı ya Amazon'u!

  Bunlardanda yolunu bulanlar var.
  Yazık.
    4. Cevap: Ekvador: Ya paranızı ya Amazon'u!

  Eğer amazona zarar verirse ilk kendine ve milletine zarar vereceğini düşünmemiş heralde....