Ekosistem Biyoloji

'Eğitim Merkezi' forumunda Elfida tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. biyoloji ekosistem

  Ekoloji, canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini inceler. Ekoloji, eski bir bilim dalı olmasına karşın uzun yıllar biyolojinin bir alt bilim dalı olarak kalmıştır. Ancak çevre sorunlarının doğayı ve dolayısıyla insanlığın geleceğini tehdit eder boyutlara ulaşması, ekoloji biliminin önemini arttırmıştır.

  Hiçbir canlı tek başına yaşayamaz. İnsan ve diğer canlılar, çevreyi oluşturan her şeyi birlikte kullanmaktadır. Fakat insan, diğer canlılardan farklı olarak çevrenin canlı ve cansız varlıklarını kontrol eder. Dolayısıyla canlılar arasında doğayı en çok etkileyen insandır.

  İnsanlar, bilim ve teknolojiyi de kullanarak doğaya müdahalelerde bulunurken doğadaki dengeleri bilerek veya bilmeyerek bozmakta ve birçok canlı türünün yok olmasına neden olmaktadırlar.

  Dünyada artan nüfusun beslenme ve barınma gibi gereksinimlerini karşılayabilmek için ormanlar tahrip edilmekte, bunların yerine binalar ve sanayi tesisleri kurulmaktadır.

  İnsanlar yaşadığı çevrenin bir parçası olduğunu, diğer canlıların da kendisi kadar yaşamaya hakları olduğunu unutmamalıdır. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için sağlıklı bir dengenin kurulması gerektiğini bilmelidir. Bunun için doğayı tahrip edecek ve doğal dengeleri bozacak davranışlardan kaçınmalıdır.
   


Similar Threads: Ekosistem Biyoloji
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Ekosistem Ve Madde Döngüsü 18 Ekim 2011
Eğitim Merkezi Ekosistem Tanımı 17 Ekim 2011
Eğitim Merkezi Ekosistem Performans Ödevi 15 Ekim 2011
Eğitim Merkezi Ekosistem Ne Demek 14 Ekim 2011
Eğitim Merkezi ekosistem nedir 4 Ekim 2011