Ekmeklik

'El Becerileri' forumunda Blue tarafından 20 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu 1. [​IMG]

  Malzemeler

  Bir tane ahşap ekmeklik
  Bir adet ince fırça
  Bir adet kalın fırça
  Bir yaprak yeşili boya
  Bir tane eflatun boya
  Bir tane beyaz boya
  Kahverengi boya
  Bir adet subazlı vernik
  Bir tane yaldız sim
  Bir tane zımpara  Yapılışı


  Ahşabımızın içini ve dışını güzel bir şekilde zımparalıyoruz. Daha sonra kalın fırçamızla ahşabımızı içini ve dışını kahverengine boyuyoruz. Daha sonra kurumaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra modelimizi belirliyoruz. Geniş ve düz bir tabağa boyalarımızı düzenli bir şekilde koyuyoruz. Kalın olan fırçamıza önce yeşili sonra beyazı batırıp, fırçamıza boyayı iyice yediriyoruz. Seçtiğimiz modele göre bir darbede yaprağımızı yapıyoruz. Sonra ince fırçamız ile resimde görüldüğü gibi dallar yapıyoruz.

  Modelimizi yaptıktan sonra kalan boşluk yerlerine fırçamızı iki renk boyaya batırıp, fırçamıza yediriyoruz. Yedirdikten sonra pat pat dediğimiz resimdeki şekli uyguluyoruz. Daha sonra bütün her şey bittikten sonra ahşabımızın kenarlarına simimizi parmağımızın ucu ile sürüyoruz. Daha hoş görünmesini isteyenler boyama işlemi bittikten sonra verniğimizi üzerine sürüp bir süre beklemelidirler. Bu strog denilen tek darbeli yapılan bir boyama işlemidir. Ekmeğinizin kurumasını engeller. Hem de mutfağınıza ayrı bir güzellik katıyor
    2. Cevap: Ekmeklik

  Ahşap boyama ile ilgilenenlere püf nokta (kursa gitmeyip yeni başlayanlar için özellikle) ; zemin koyuysa ve kenarlarda sedefli açık bir renk kullanmak istiyorsak (resimdeki altın sarısı olan yer gibi) fırça ile sürüldüğünde zor kapanır. Ama parmaklarımızla sürdüğümüzde hem fırça izi kalmaz hem de 1 kerede alttaki boya kapanır.
   


Similar Threads: Ekmeklik
Forum Başlık Tarih
El Becerileri Ahşap Boyama Ekmeklik 24 Mayıs 2011
El Becerileri El Yapımı Ekmeklik (Resimli Anlatım) 22 Kasım 2010