Eklem Bacaklı Hayvanların Özellikleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 15 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


 1. Eklem Bacaklı Hayvanların Özellikleri Nelerdir?  Eklem Bacaklı hayvanlar Eklem bacaklı hayvanların vücutlarının dışında kitin denilen örtü yeralmaktadır.
  Eklem bacaklı hayvanlar Karada, havada ve suda yaşayan canlılardır. Genellikle Vücutları İnce derili olanların vücut yüzeyleri ile solunum yapma özelliği vardır.Eklem Bacaklı Hayvanlarda bulunan sert ve dayanıklı olan bu örtü vücuda diklik ve desteklik sağlamaya yarar.

  Eklem bacaklı hayvanların vücutlarında bulunan halkalar ile deri kıvrımlarının birbirine eklenmesiyle oluşan yapıya dış iskelet yapısı denir. Eklem bacaklı hayvanların adından da anlaşıldığı gibi bacak, kanat, duyarga ve ağız parçaları gibi hareket edebilen çıkıntılardan meydana gelmektedir.

  Eklem bacaklı hayvanlar yumurta ile çoğalmaktadırlar. Böcekler grubunda olan eklembacaklılar başkalaşım geçirirler. Ayrıca Yumurtadan çıkan kurtçuğa larva adı verilmiştir. Pupa dönemini karasinekte kabuk içinde, ipek böceğinde ise kendi salgıladığı ipekten yaptığı koza içinde geçirirler. Larva olgunlaşıncaya kadar geçirdiği uyku dönemine pupa denmektedir.
   


Similar Threads: Eklem Bacaklı
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Eklem Bacaklı Hayvanlar Listesi 9 Mayıs 2013
Eğitim Merkezi Eklem Bacaklı Hayvanlar İsimleri 3 Mayıs 2013
Eğitim Merkezi Köpeklerde Eklem Hastalıkları 5 Aralık 2011
Eğitim Merkezi Yengeçler Kaç Bacaklıdır 11 Temmuz 2013