Ehec Virüsü Salgını

'Haberler' forumunda Wish tarafından 27 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ehec virüsü nedir

  Kimlerde ehec virüsü görülür
  Ehec virüsü nasıl bulaşır
  Keçi gribi,domuz gribi gibi daha pek çok hastalığın yanına EHEC virüsü eklendi.
  Almanyada EHEC virüsü (E. Escherichia coli) 3 kişinin ölümüne yol açtı. Ülkenin kuzeyindeki eyaletlerde etkili olan virüs nedeniyle 400 kişi hastaneye kaldırıldı. 40 hastanın ise hayati tehlikesi olan “HUS sendromu yaşadığı belirtildi.
  Doktorlar çok sayıda kişinin ölebileceğini açıkladı. Hastaneler hastalarla dolup taşmaya devam ediyor.


  [​IMG]

  EHEC virüsü, özellikle böbreği işlevsiz hale getirirken, HUS sendromunu tetikliyor. Enfeksiyon, hayvanlara direkt temastan, bakterili yiyeceklerden ve pastorize edilmemiş süt ile bulaşıyor. Aşağı Saksonyanın Diepholz bölgesinde 83 yaşındaki bir kadının EHEC virüsünden öldüğü açıklandı. Virüsün bağışıklık sistemi düşük olan yaşlı ve çocuklarla birlikte kadınları etkilediği söyleniyor.

  Yaşlı bir kadının mayıs ortasından beri “kanlı ishalden dolayı tedavi gördüğü ifade edildi. Açıklamada, laboratuvar incelemelerinde kadında EHEC virüsünün tespit edildiği kaydedildi. Bremende de bir başka kadının, henüz kesin olarak belirlenmemekle birlikte EHEC virüsünden öldüğü tahmin ediliyor. Almanya Sağlık Bakanlığının bir sözcüsü, EHEC virüsünün yayılmasıyla ilgili gelişmelerin izlendiğini belirtirken, Schleswig-Holstein Eyaleti Sağlık Bakanlığınca, EHEC virüsüne yakalandığından şüphe duyulan hastaların sayısının bir gün içinde iki katına çıktığı ifade edildi.

  Hastalığın böbrek yetmezliğine yol açarak ağır bir şekilde seyretmesinden dolayı virüsün yayılmasının endişe verici olduğu kaydedilen açıklamada, uzmanların, virüsün neden kaynaklandığını araştırdığı bildirildi. Hastalığın Almanyanın başkenti Berline de ulaştığı, 2 kişinin Benjamin Franklin Hastanesinde EHEC şüphesi ile muayene edildiği ifade edildi. Hastalığa yakalananların çoğunun kadın olduğu ifade edilen açıklamada, ishale yakalananların hijyenik kurallara uyması ve derhal doktora gitmesi gerektiği belirtildi. Uzmanlar sebze ve meyvelerin çok iyi bir şekilde yıkanarak tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.