Egzersiz Yöntemleri Mekik Çekmek

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 19 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Egzersiz Yöntemleri Mekik


  Egzersiz Yöntemleri Mekik Çekme Hareketleri

  Mekik hareketleri yıllardır fitness programlarının en etkili köşe taşlarından biri olarak yapıla gelmektedir.Taekwondoda ve diğer uzak doğu sporlarında da mekik antrenörler tarafından sık yaptırılan bir eksersiz biçimidir.Ancak mekik hareketi bu etkili konumunu gerçekten hak ediyor mu?

  Mekik hareketi hakikaten karından fırlayan bağırsaklarınızı düzleştiriyor mu (yani göbeğinizi ortadan kaldırabilir mi?) veya belinizdeki gevşek adaleleri kalınlaştırıyor mu?

  Mekik hareketinin bu fonksiyonu olmaz yalnız kuralına uygun yapılırsa bel kaslarının tonusunu sertliğini arttırır.Fiziksel gelişmenizi sağladığı gibi bel kemiğinizi korur ve hareketini mükemmelleştirir.Eğer hatalı yapılırsa mekik hareketi boşuna zaman kaybı olur ve hatta sporcu için zararlı bile olabilir.

  Mekik hareketinin esas amacı karının ve karın kas guruplarının kuvvetlendirilmesidir.Bu kaslar göğüs kemiğinden pelvise doğru giden iki taraftaki çift kas gurubu arka karına ait kaslar ve yine pelvis bölgesindeki 3 tabaka kas gurubudur..

  Mekik hareketi arka bel kemiğiniz için zararlıda olabilir.Özellikle ayaklarınız düzgün uzatılarak ayak parmaklarınız kendinize doğru zorlanarak çekildiği pozisyonlarda mekik hareketini kurallı yapmak gerekir.

  [​IMG]