Egzama tedavisi nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Blue tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Atopik Dermatit Egzema tedavisinde en önemli şart hastalıklı bölgenin kesinlikle kaşınma hissinin önlenmesidir. Derinin yumuşak kalarak kaşınmaması için nemlendirici krem ve losyonlar kullanılmaktadır. Nemlendircilerin mabyodan 3 dakika sonra uygulanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca soğuk kompres baskı uygulanması da kaşıntıyı azaltmaktadır. Recetesiz satılan kortikosteroid kremler de yangı ve kaşıntıyı azaltmaktadır. Buna alternatif olarak reçeteli kortikosteroid kremler de tercih edilebilinir. Bu kremlerde deri kalınlaşması riskini azaltmak amacıyla krem uygulamasında küçük aralar verilebilinir. Ciddi düzeydeki kaşıntılarda oral yani ağız yoluyla alınan kortikosteroid haplar da kullanılabilir. Egzema esnasında yaranız enfeksiyon da kapabilir. Yaradan bakteri kapmamak için reçeteli antibiotik kullanımı faydalı olacaktır. Fototerapi ve ultraviole ışın tedavisi de egzema tedavisinde çok etkili yöntemlerdir. Bazı bitkisel yöntemlerin de olumlu sonuç verdiği bilinmektedir.

  Şayet yukardaki yöntemler işe yaramazsa dermatologa görünmenizde fayda vardır. Konsültasyonun ardından krem, antibiyotik, antihistaminik uygulanması gibi çeşitli yöntemlerle hastalık zamanla iyileşecektir.
    2. Bitkilerle egzama tedavisi

  Derinin sulanmasıyla meydana gelen bir iltihap olan egzama, daha çok el ayak ve yumuşak dokuda görülür. Kanın terkibinin bozulmasıyla alakalandırılan egzama, karaciğer temizlenmesiyle tedavi edilebilir.

  Egzama tedavi için pratik bitkisel formüller

  1 çay bardağı su veya ispirto içinde 10 adet aspirin eritilip, pamukla hastalıklı cilde sürülür.

  Taze sarımsak otu sıkılır, elde edilen suyu hastalıklı bölgeye sürülür.

  Karanfil toz halinde, toz haline getirilmiş nöbet şekeriyle karıştırılır. Bu karışımdan sabah akşam yenilir.

  Funda tohumu kaynatılır, posası egzamalı bölgeye sarılır.

  1 bardak suya, 10-15 gram adaçayı konulur. 5 dakika kaynatılıp, bu suyla hastalıklı bölgeye yıkama ya da kompres yapılır.

  1 avuç ısırgan yaprağı ispirto içine konulur. 1 hafta bekletilip, aynı nispette suyla karıştırılır. Hastalıklı cilde pansuman yapılır.

  Defne yaprağı, tohumu ve ince dalları kaynatılır. Sıcak bir şekilde hasalıklı cilt 5-10 defa bu suyun içine sokulur.

  Kekik ezilir, limon suyuyla merhem haline getirilir ve hastalıklı cilde sürülür.

  El ve ayak egzamaları için taze dutun kaynatılarak veya pekmezinin sıcak suda ıslatılarak el ve ayaklara gece yatarken sürülmesiyle egzama önlenebilir. Dut pekmezi kanı temizlediğinden tüketilmesi egzama tedavisine yardımcı olur.