Ege Üniversitesi

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ege Üniversitesi 1997- 98 öğretim yılından itibaren tüm fakülte ve dört yıllık yüksekokulları, hazırlık sınıfı uygulamasına geçti. 1 yıl olan hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrenciler 1 yıl destek sınıfına devam ediyorlar. bu yılın sonunda yine başarılı olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilmeden fakültelerine kayıtları yapılıyor. Ancak bu durumdaki öğrencilerin üniversitede açılan muafiyet sınavlarına mezun oluncaya kadar girmek ve İngilizce'den mufa olmak zorunluluğu bulunuyor.


  Tarihçe

  20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla kurulan Ege Üniversitesi, 9 Mart 1956 günü düzenlenen bir törenle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan ilk fakülteler, Tıp ve Ziraat Fakülteleri olmuştur. Aynı öğretim yılında, Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır. Bu tarihten sonra, hızla gelişen Ege Üniversitesi bünyesinde 1961'de Fen Fakültesi, 1968'de Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakülteleri açılmış, 1969'da ise İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, "İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi" adıyla Ege Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Ege Üniversitesi 1976'da üç yeni fakülte daha kazanmıştır: Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi. 1977'de Gıda Fakültesi, 1977'de Ege Üniversitesi'nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi, ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Aynı yıl İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak "İşletme" ve aynı şekilde, üniversitenin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle, Tekstil, Makina, İnşaat, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur. Bu arada, değişik tarihlerde çeşitli yüksek okullar ve araştırma enstitüleri kurularak yaklaşık yirmi yıllık bir süre sonunda, Ege Üniversitesi kuruluş sürecini tamamlamıştır. 1982 tarihinde Ege Üniversitesi iki ayrı üniversite haline dönüşmüş ve böylece Ege Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi kurulmuştur. Bugün Ege Üniversitesi'ne bağlı 11 Fakülte, 5 Yüksek Okul, 8 Meslek Yüksek Okulu, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 7 Enstitü, 6 Bölüm ve 21 Araştırma ve Uygulama Merkezi vardır. 2001-2002 öğretim yılı itibarıyla 7.043 ön lisans, 20.587 lisans, 1.806 yüksek lisans ve 1071 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 30.887 öğrencisi olan Ege Üniversitesi'nde görevli öğretim elemanı 2.809, idari personel sayısı ise 3.609'dur. Ege Üniversitesi Batı Kampüsü İzmir'in Çeşme ilçesinin Dalyan mevkiinde 270 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Batı kampüsünde 1998-99 öğretim yılında Çeşme Meslek Yüksekokulu öğrenime başlamıştır.

  Yurt ve Barınma

  Ege Üniversitesi kampüsü yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 6000 kişi kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Kampüs alanı içinde, binası bitmek üzere olan 2500 yatak kapasiteli tam konforlu özel öğrenci yurdu çok yakında hizmete girecektir.

  Kütüphane

  Ege Üniversitesi'nde kütüphanecilik hizmetleri 1960 yılında başlamıştır. Fakültelerde ve bölümlerde faaliyet gösteren kütüphanelerin birleştirilmesiyle oluşan Merkez Kütüphane, 31 Mayıs 1999 tarihinden itibaren yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. Merkez Kütüphane binası 3 katlıdır ve 10.000m² kullanım alanına sahiptir. 1.500 kişilik oturma kapasitesi bulunan kütüphanede 198 kişisel çalışma kareli ve binanın değişik yerlerinde toplam 600 Internet bağlantı noktası vardır. Kütüphanede toplam 380 000 cilt kitap ve kitap türü materialin yanı sıra 820 adet süreli yayın aboneliği de devam ediyor. Elektronik yangın alarm ve ses düzeni bulunan kütüphanede, manyetik alan esaslı çalışan güvenlik sistemi bulunmaktadır. Kütüphane Akademik Yıl boyunca hafta içi 08 - 22 saatleri arası Cumartesi günüyse 08 - 17 saatleri arasında hizmet vermektedir. Yaz Döneminde ise haftaiçi 08 - 17 saatleri arasından kütüphaneden faydalanabilirsiniz.

  Teknoloji

  Üniversitenin bilgisayar merkezinde IBM 3090/ISE ve IBM 9672 bilgisayar sistemi ile tüm üniversiteye terminal ve mikrobilgisayar bağlantısı ile bilgisayar hizmetleri veriliyor. Ege Üniversitesi'nde bilgisayar sistemi Türkiye'nin internet ikinci çıkış noktasını oluşturuyor. Merkez 24 saat ve 365 gün açık olup öğretim elemanları ve öğrenciler günün her saatinde bu sistemi kullanabiliyor.

  Beslenme

  Ege Üniversitesi içersindeki, her öğrencinin okuduğu fakülteler göz önünde bulundurularak yapılmış olan yemekhanelerde üniversite bütçesinden yapılan katkıyla öğrencilerin ucuz yemek yemeleri sağlanmaktadır. Öğrencilere beslenme hizmetleri veren Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı 10 bin öğrenci kapasiteli 3 yemekhane ile 5 öğrenci kantini bulunmaktadır. Bunlardan ayrı olarak Yap - İşlet - Devret modeli ile yaptırılan 8 kantin - kafeterya ile Üniversite Güçlendirme Vakfınca işletilen 10 kantin öğrencilerimize hizmet vermektedir. Akademik ve İdari personel için fakülte yemekhaneleri ayrıca öğretim elemanları ve çalışanları için öğle yemeği veren birimler mevcuttur.

  Sağlık

  Ege Üniversitesi'nde sağlık hizmetleri kampüs içerisinde bulunan Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Yeni ve modern cihazlarla donatılmış binasında hizmet veren daire başkanlığında, üniversiteye kayıt yaptıran tüm öğrenciler sağlık taramasından geçirilmekte, elde edilen tüm veriler kaydedilmektedir. Burada tedavisi mümkün olmayan hastalıklar için öğrenciler Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin ilgili birimlerine ve Diş Hekimliği Fakültesine sevk edilmektedir. Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı sağlık hizmetlerinde şu birimler mevcuttur. Dahiliye, KBB., İntaniye, Dermatoloji, Psikiyatri, Göğüs, Gastroentoroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Göz, Çocuk ve üç diş polikliniği. Ayrıca bu polikliniklerin çalışmalarında yardımcı olmak amacıyla tam teşekküllü rontgen - ultrason, biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuarlarının yanı sıra acil hizmetler için iki yatak ve bir eczane vardır.

  Kampus Hayatı

  Ege Üniversitesinde Sosyal ve Kültürel Etkinlikler üniversite genelinde, fakülteler ve yüksekokullar düzeyinde sürdürülmektedir. Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla sanat etkinlikleri sergilenmekte, amatör düzeydeki çalışmalar denetlenmektedir. Bu çalışmalar kampüs içinde yer alan 330 seyirci kapasiteli Kültür Sanat Anfisi'nde, 5000 kişilik Tören-Şölen Alanı'nda, fakültelere bağlı konferans salonlarında ve İzmir merkezinde (Konak) bulunan Ege Üniversitesi Rektörlüğü Atatürk Kültür Merkezi'nde sergilenmektedir (Atatürk Kültür Merkezi'nde 654 ve 628 kişilik iki büyük salon, 340 kişilik bir tiyatro salonu, 45'er kişilik 4 seminer odası ve 800 kişilik sergi salonu bulunmaktadır). Ayrıca kampüs içerisinde sanat atölyeleri ve Sanat Galerisi bulunmaktadır. Her yıl mayıs ayında Spor ve Sanat Şenliği düzenlenmektedir. Bahar şenliği olarak da adlandırılan bu organizasyonda, satış ve tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserleriyle büyük ilgi görmektedir. Bu şenlikleri üniversite öğrencilerinin yanı sıra konuk olarak diğer üniversitelerin öğrenci toplulukları ve dış ülkelerden gelen çeşitli topluluklar da gösterileriyle renklendirmektedirler. Üniversite öğrencilerinin yaz tatillerini değerlendirmeleri ve dinlenmeleri amacıyla İzmir'e 80 km. uzaklıkta bulunan Özdere'de 1985 yılında Ege Öğrenci Kampı kurulmuştur. Kamp 200 yatak kapasitelidir. Her yıl yaz aylarında on ayrı devre halinde sürdürülen kamptan yaklaşık 2000 öğrencimiz yararlanmaktadır. Kampta prefabrik konutların yanında duş, tuvalet, spor sahaları, yemekhane ve kantin gibi imkanlar da mevcuttur. Ege Üniversitesi Spor Salonu 4000 seyirci kapasiteli olup, bünyesinde basketbol ve voleybol olmak üzere 2 antrenman sahası, bir kondisyon ve bir de jimnastik salonu bulunmaktadır. Olimpik standartlardaki kapalı yüzme havuzu sekiz kulvarlı, 2000 seyirci kapasitelidir. Üniversite öğrencilerinin yüzme dersleri gördüğü bu tesiste, yüzme ve dalma kursları da düzenlenmektedir. Ayrıca hemen her spor dalı için de uygun spor tesisleri Ege Üniversitesi bünyesinde öğrencilere hizmet vermektedir.

  Ulaşım

  Ege Üniversitesi'nin Ankara, İstanbul, İzmir kavşağında olması nedeniyle şehirlerarası ulaşımı sorunsuz yaşayan kampüsüne belediyenin devamlı otobüs servislerinin yanısıra ilk durağı Bornova'da bulunan metro ile İzmir'in her yerinden ulaşım çok kolaydır.

  Burslar

  Ege Üniversitesi Vakfı da bu üniversitenin her hangi bir programını ilk üç tercihi arasına yazıp ilk 1000 arasına girmiş öğrencilere burs veriyor. Ayrıca milli sporculara da öğrenimleri süresince ayrılan kontenjanlarda Ege Üniversitesi Vakfınca burslar veriliyor

  Kulüpler

  Aegee İzmir Öğrenci Topluluğu
  Amerikan Futbol Takımı
  Anti -Sigara Topluluğu
  Arama Kurtarma Topluluğu
  Astronomi Kulubü
  Atatürkçü Düşünce Topluluğu
  Batı Müziği Topluluğu
  Bilgisayar Kulubü
  Bilim Ve Teknoloji Topluluğu
  Bilim Ve Ütopya Topluluğu
  Bisiklet Dostları Topluluğu
  Biyomedikal Topluluğu
  Briç Topluluğu
  Çevre Topluluğu
  Deniz Feneri Ekoloji ve Sualtı Topluluğu
  Doğa Dostları Topluluğu
  Doğa ve Dağcılık Kolu
  Ebru Topluluğu
  Edebiyat Topluluğu
  Ege Bilimsel Araştırma Topluluğu
  Eğitim Gönüllüleri Topluluğu
  Eka-Mor Ötesi Topluluğu
  Enformasyon Topluluğu
  Eubiyoloji Topluluğu
  Fe-MaleTopluluğu
  Fotoğraf Topluluğu
  Gateway Öğrenci Topluluğu
  Gençlik Festivali Komitesi
  Havacılık Kolu
  Hayvancılık Kolu
  İ.E.E.E. Ege Öğrenci Kolu
  İ.İ.B.F Öğrenci Kulubü
  İlk Yardım Topluluğu
  İzcilik Topluluğu
  Karikatür Ve Mizah Topluluğu
  Klasik Dans Topluluğu
  Klasik Türk Müziği Korosu
  Kuş Gözlem Topluluğu
  Mağara Araştırma Topluluğu
  Matematik Topluluğu
  Modern Dans Topluluğu
  Motor Sporları Topluluğu
  Mühendislik Kulubü
  Resim Topluluğu
  Sanat Topluluğu
  Satranç Topluluğu
  Sinema Topluluğu
  Şiir Topluluğu
  Taekwondo Topluluğu
  Tayf Öğrenci Birliği
  Tekstil Topluluğu
  Tıp Etiğini Yaşatma Kulubü(TEYK)
  Tıp Fotoğrafçıları Kulubü
  Tiyatro Topluluğu
  Türk Halk Dansları Topluluğu
  Türk Halk Müziği Topluluğu
  Türk Sanat Müziği Topluluğu
  Uluslararası İlişkiler Topluluğu

  Fakülteler ve Bölümler

  Diş Hekimliği Fakültesi

  Eczacilik Fakültesi

  Edebiyat Fakültesi
  Alman Dili ve Edebiyati (DİL)
  Amerikan Kültürü ve Edebiyati (DİL)
  Arkeoloji (SÖZ)
  Coğrafya (SÖZ)
  Felsefe (EA)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
  Psikoloji (EA)
  Sanat Tarihi (SÖZ)
  Sosyoloji (EA)
  Tarih (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)


  Eğitim Fakültesi
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
  Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
  Sinif Öğretmenliği (EA)


  Fen Fakültesi
  Astronomi ve Uzay Bilimleri (SAY)
  Biyokimya (SAY)
  Biyokimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Biyoloji (SAY)
  Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Fizik (SAY)
  Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Istatistik (SAY)
  Istatistik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)


  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Ikinci Öğretim) (EA)


  Iletişim Fakültesi
  Gazetecilik (SÖZ)
  Halkla Ilişkiler ve Tanitim (SÖZ)
  Radyo Sinema ve Televizyon (SÖZ)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Biyomühendislik (SAY)
  Deri Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  Gida Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Kimya Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)
  Tekstil Mühendisliği (SAY)


  Su Ürünleri Fakültesi

  Su Ürünleri Fakültesi (Ikinci Öğretim)

  Tip Fakültesi

  Ziraat Fakültesi
  Peyzaj Mimarliği (SAY)
  Ziraat Mühendisliği (SAY)


  Hemşirelik Yüksekokulu

  Izmir Atatürk Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)


  Izmir Ödemiş Sağlik Yüksekokulu

  Hemşirelik (SAY)
   


Similar Threads: Üniversitesi
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi 2013 Ege Üniversitesi Taban Puanları 11 Mart 2013
Etüt Merkezi TOBB Üniversitesi'ne tıp fakültesi 11 Ocak 2012
Etüt Merkezi Türkiyenin En İyi İlk 10 Üniversitesi 5 Ocak 2012
Etüt Merkezi Anadolu Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları 31 Temmuz 2011
Etüt Merkezi Gazi Üniversitesi özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı 29 Temmuz 2011