Ege Bölgesinin Sanayi Kuruluşları

'Türkiyem' forumunda YAREN tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ege Bölgesinin Sanayi Kuruluşları Nelerdir,


  Ege Bölgesi tarım turizm ve sanayinin iç içe olduğu bölgedir. Dünyada ve Türkiye’deki sanayileşme tecrübeleri dikkatle değerlendirilmekte, çevreyle uyumlu bir sanayileşme için önemli adımlar atılmaktadır.
  Sanayi bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada gelir. Bölümler arasında gelişmişlik ve sanayi oranı bakımından büyük farklılık vardır. Asıl Ege Bölümü sanayi bakımından daha gelişmiştir. Zaten bölgenin en büyük ve gelişmiş kenti İzmir de bu bölümde yer alır. İzmir sanayisi, fuarı, ve ihracat limanı ile bölgenin önemli kentidir. İzmir’de Aliağa Petrol Rafinerisi de bulunmaktadır. İzmir'de otomotiv, madeni eşya, kimya, seramik, dokuma, çimento, sigara ve zeytinyağı, Edremit ve Ayvalık'ta zeytinyağı, Aydın, Denizli ve Manisa'da dokuma ve zeytinyağı, Uşak'ta şeker, dokuma ve deri, Afyonkarahisar'da şeker, çimento, kâğıt ve mermer, Uşak, Gördes, Kula, Demirci ve Simav'da halıcılık sektörleri,Aydın da incir işleme fabrikaları vardır.

  Ege Bölgesi'nde üretilen incir, zeytin vb. gibi ürünlerin sanayileri yapılır. İzmir'de toplanmış olan başlıca sanayi kolları arasında dokumacılık da vardır. Dokumacılık ve tekstil Denizli ve ilçelerinde oldukça fazladır.

  Bölgede organize sanayi bölgelerine dayalı bir kalkınma modeli benimsenmiştir.
  Gıda, Tekstil-konfeksiyon, otomotiv ve oto yan sanayi, madencilik, inşaat malzemeleri sanayi, ambalaj, kimya ve plastik, demir çelik, elektrik-elektronik sanayi dalllarındaki mevcut faaliyet ve gelecek potansiyeli ile Ege Bölgesi, Türkiye’nin çağdaş bir sanayi olma yolundadır.
  Bölgede faaliyet gösteren yabancı kuruluşlar arasında Samsung, Rockwell, Philip Morris, JR Reynolds, Henkel, Sanyo, Dr. Oetker, National Can, Tetra Pak, Merlin Gerin, Coca Cola ve Amway bulunmaktadır.
   


Similar Threads: Bölgesinin Sanayi
Forum Başlık Tarih
Türkiyem Doğu Anadolu Bölgesinin Sanayi Kuruluşları 24 Haziran 2011
Türkiyem Doğu Anadolu Bölgesinin Sanayisi 24 Haziran 2011
Türkiyem Karadeniz Bölgesinin Sanayi Kuruluşları 22 Haziran 2011
Türkiyem Akdeniz Bölgesinin Sanayisi 10 Haziran 2011
Türkiyem Akdeniz Bölgesinin Sanayi Kolları 10 Haziran 2011