EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Deniz Mısırlı tarafından 18 Şub 2016 tarihinde açılan konu

 1. EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

  EFT nedir
  ? Hemen basit bir şekilde anlatmak gerekirse EFT farklı bankalar arası para gönderme işlemine verilen isimdir.
  Havale nedir ? Aynı bankada hesabı olan başka birine para gönderme işlemine verilen isimdir.
  Birçok kez EFT ve havale arasında farkı karıştıran kişiler olabiliyor. Banka işlemleri ile pek fazla ilgisi olmayan kişilerin bilmemesi normal ama aslında birçok kişinin sıkça kullanacakları bir işlemdir bunlar. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birçok kişi çok kolay bir şekilde bilgisayar başından kalkmadan halledebiliyor. Özellikle bankacılık işlemlerini ödemeleri bu yol ile yapabilmek çok büyük avantajlar sağlıyor.
  Eft ve havale farkı
  EFTve HAVALE.

  Örneğin ev kiranızı yatırmak için banka yollarına düşmenize gerek kalmaz. Veya ev sahibini ziyaret etmeye gerek kalmıyor. Çalıştığınız bankanın internet şubesine girerek havale veya EFT işlemini çok kısa bir süre içerisinde yapabiliyorsunuz. Tabii telefon bankacılığını kullanarak aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  İnternet şubesine giriş yapınca menüden size uygun olan işlemi seçmelisiniz.
  Bu aşamadan sonra kafasında soru işaretleri olanlar olabilir. Çünkü para transferleri arasında EFT, havale, virman gibi seçenekler göreceksiniz. Para ödeme işleminde bir sorun yaşamamak için havale, EFT veya virman gibi kelime anlamlarını bilmeniz gerekir.
  Havale işlemi çok kolay bir şekilde halledilebilir. Bankalara göre farklı uygulamalar yapılsa da para transferi yapacağınız kişinin hesap numarası veya müşteri numarasını, ad - soyad girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.
  Havale ücreti ise bankanın hesap tipine ve yaptığınız işlem miktarına göre değişiklik gösterebilir. Mesela bazı bankalar emekli maaşlarını o bankadan alan müşterilere havale ücretini almaz ücretsiz havale imkanı sağlar. Bazı bankaların mobil uygulamalarını kullanarak da ücretsiz havale yapabilirsiniz. Ancak genelde uygulanan ücret 1 TL civarıdır. Havale işlemini mesai saatleri dışında da gerçekleştirebilirsiniz.
  EFT işlemi ise farklı bankalar arası yapıldığından merkez bankası tarafından kontrol edilir. Bu yüzden bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi gerekmektedir.
  EFT yapmanız için en kolay yol IBAN veya hesap numarasına gönderim yapmaktır. EFT ücreti ise 1 ile 5 lira arasında değişir. Mesai saatleri içinde işlem yapılması gerekir yani 08:30 - 17:00 arasında işlem yapabilirsiniz.