EFT "Duygusal Özgürleşme Teknikleri"

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 18 Şub 2009 tarihinde açılan konu

 1. EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) nedir ?
  EFT Gary Craig adında Stanford mezunu bir mühendis tarafından oluşturulmuş bir enerji çalışmasıdır. EFT için bir çeşit duygusal akupunktur da denebilir çünkü belli akupunktur noktalarına parmak ucuyla vurarak yapılan bir uygulamadır. EFT'de problemin üzerine bazı sözleri tekrarlayarak giderken bir yandan da daha çok yüzümüzde bulunan belirli noktalara vuruyoruz. Bu şekilde duyguların bu bağımlılığımız üzerinde ki etkileri ortadan kalkıyor ve zamanla ondan kurtulma imkanımız oluyor. EFT ilk olarak kişilerde korku, anksiyete gibi olumsuz duyguların şifa bulması için kullanılmış.


  EFT nasıl ortaya çıkmıştır?


  EFT, TFT (Thought Field Therapy) tekniğinden türemiştir. TFT 1981 yılında Psikolog Dr. Roger Callahan tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir. Dr. Callahan'in Çin tıbbı ve bedendeki enerjilere ilgisi olduğundan, o dönemlerde su korkusu için tedavi gören bir hastasında bu bilgileri denemek istemiştir. Callahan insanların bedeninde enerjinin akmasını sağlayan can kanallarında (meridyen) oluşan bir tıkanıklığın kişide duygusal huzursuzluk yarattığını düşünüyordu. Bu tıkanıklığa yapılan bir müdahele ile enerji tekrardan rahat akacak ve duygusal huzursuzluk yok olacaktı. Teorisini su korkusu olan bu hastası, Mary üzerinde denemeye karar vermiş. Mary'den suyu düşünmesini, düşünürken de iki parmağı ile mide kanalına hafif vuruşlarda bulunmasını istemiş. Sonuç Callahan'i de hastasını da şaşırtmıştır. Mary'nin o günden sonra su korkusu geçmiş ve bir daha tekrar etmemiştir.
  Daha da geliştirdiği bu teknik üzerine Dr. Callahan eğitimler vermeye başlamış ve bu eğitimlerin çok yüksek bir bedeli varmış. Callahan'in ilk öğrencisi Gary Craig olmuş. Eğitimi tamamlayan Gary Craig, fiyatın çok yüksek olduğunu ve yapılması gereken vuruşların karmaşık olduğunu düşünerek bu eğitimi hem daha ucuza getirmek hem de uygulaması kolaylaştırmak için çalışmalara başlamış...ve buradan uygulaması gerçekten çok kolay olan EFT doğmuştur. Gary Craig EFT'yi her türlü geliştirmeye açık tutmuş ve herkesi yeni şeyler deneyerek EFT'nin gelişmesinde yardımcı olmalarını istemiştir.


  EFT nasıl işliyor?

  Bu çalışmanın temelinde şu düşünce yatıyor "Bütün olumsuz duyguların nedeni bedenin enerji sisteminde meydana gelmiş bir aksaklıktır."
  Bu tanımı açabilmek için biraz enerjiye değinmek gerekir. Bilimsel olarak bizim enerjiden oluştuğumuz kanıtlanmıştır. Bu enerji sürekli hareket halinde ve değişim içindedir. Bu evinizdeki masa içinde geçerlidir. O masa aslında göründüğü kadar 'katı' bir madde değildir. O sürekli enerji kaybediyor ve kazanıyordur...bunu yaparken de genel 'masa' görüntüsünü muhafaza ediyordur. Bizlerde bu şekilde 'insan' görüntümüzü muhafaza ediyoruz.
  Bu enerji sağlıklı, yani engelsiz, aktığında biz de sağlıklı ve huzurlu olabiliyoruz. Ancak yaşadığımız ve deneyimlediğimiz bazı olaylar bu enerjide tıkanıklık yaratabiliyor ve enerji akışının düzenini bozabiliyor. Bu aksaklık bedensel veya psikolojik acı olarak algılanıyor. Bu acılarla biz yıllar içinde yaşamayı öğreniyoruz ve zihinsel olarak o acıyı kendimizden uzak tutmanın yollarını keşfediyoruz. O duyguyu bir daha yaşamasak bile o bizim bedenimizde enerji olarak tıkanmıştır, ve enerjimiz aksayarak akıyordur. Aksayarak akan bir enerji zaman içinde fiziksel veya ruhsal hastalıklara yol açabilir.
  EFT ile bu olumsuz duyguya odaklanıyoruz ve onu yüzeye çıkarıyoruz. Sonra enerji kanallarında bulunan bazı noktalara parmak ucu ile hafif vuruşlar yaparak o tıkanık enerjinin çözülmesini ve açılmasını sağlıyoruz. Bu açılma olunca da beden enerjisi akması gerektiği gibi akıyor ve biz daha sağlıklı olabiliyoruz.


  EFT nasıl uygulanıyor?

  EFT'nin uygulaması inanılmaz derecede basittir. Bu basitlik EFT ile çözüme gitmenin de kolay olduğu düşüncesine sebep olmuştur. Uygulaması basit olsa da kişilerin farkındalık geliştirmeleri, neye EFT yapacaklarını keşfetmeleri bu işin daha zor olan kısmıdır. İlk çıktığında EFT yüzde ve ellerde yer alan 13 noktaya yapılan vuruşlar, bir mırıldanma ve birkaç göz hareketinden oluşmuştu. Zaman içersinde bu uygulamaya yeni yorumlar eklendi, kişilerin oluşturdukları bazı ek noktalar oldu ve Gary Craig bile daha kısa bir yöntem ile aynı başarıya ulaşılabileceğini gösterdi. Kısaltılmış uygulamada 9 nokta vardır, mırıldanma ve göz hareketleri de kaldırılmıştır. Burada size her ikisini de anlatacağım. Gary Craig'in websitesinde de belirtildiği gibi genelde kısa uygulamayı yapıyorsanız ve başarı elde edemiyorsanız, uzun uygulama bazen sonuca götürebiliyor.  EFT ‘nin kullanım alanlarına örnekler:

  Duygusal Rahatsızlıklar:
  Stres
  Sıkıntı
  Keder
  Değersizlik duygusu...

  İlişkiler:
  Öfke
  Çekingenlik
  Eleştşrşden aşırı etkilenme ...

  Olumsuz alışkanlıklar:

  Tırnak yeme
  Kilo problemleri
  Alkol ve Sigara bağımlılığı...

  Korkular ve Fobiler:

  Yükseklik
  Yıllan
  Uçak
  Örümcek....

  Eğitim:
  Sınav stresi
  Hiperaktivite
  Öğrenmeye veya okula yönelik olumsuz duygular
  Motivasyon ve Konsantrasyon bozuklukları ...
   
 2. Cevap: EFT "Duygusal Özgürleşme Teknikleri"

  güzel bir bilgilendirme tesekkürler
   
 3. Cevap: EFT "Duygusal Özgürleşme Teknikleri"

  Bilgiler İçin Teşekkürler Blue Teyzecim Çok Güzeldi..:f40:
   
 4. Cevap: EFT "Duygusal Özgürleşme Teknikleri"

  yav ben tşk etmicem ruhsal konularda bilgilenmek istemiyorum şu bilgilenenler bir anlatsa bakiim ne anlamışlar sözlü yapıyorum hadi bakalım :f106:
   
 5. Cevap: EFT "Duygusal Özgürleşme Teknikleri"

  Ben hiç bilgilenemedim sultanımmmmm aynı sen gibiyim ne olacak bizim bu halimiz:f106::f106:
   
 6. Cevap: EFT "Duygusal Özgürleşme Teknikleri"

  EFT ‘nin kullanım alanlarına örnekler:

  Duygusal Rahatsızlıklar:
  Stres
  Sıkıntı
  Keder
  Değersizlik duygusu...

  İlişkiler:
  Öfke
  Çekingenlik
  Eleştşrşden aşırı etkilenme ...

  Olumsuz alışkanlıklar:
  Tırnak yeme
  Kilo problemleri
  Alkol ve Sigara bağımlılığı...

  Korkular ve Fobiler:
  Yükseklik
  Yıllan
  Uçak
  Örümcek....

  Eğitim:
  Sınav stresi
  Hiperaktivite
  Öğrenmeye veya okula yönelik olumsuz duygular
  Motivasyon ve Konsantrasyon bozuklukları ...

  Hemen anlamayanlara bir açıklama yukarıdaki hastalıklar artık ilaç tedavisiyle çözülmesede olur çünkü EFT var .Yani ilacın birsürü yan etkisini yaşamayacaksınız :f196: