Edward Norton Kimdir Resimleri

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 24 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Edward Norton Kimdir kısaca


  18 Ağustos 1969 yılında Bostonda dünyaya gelen aktör, çocukluk yıllarını Columbiada geçirdi. Küçük yaşlardan itibaren zekası ve ciddiyeti çevresindekilerin dikkatini çeken Nortonun oyunculuğa olan ilgisi daha beş yaşındayken, sonradan kendisi de aktris olan bakıcısı Betsy True ile birlikte gittiği “ Cinderella müzikaliyle başladı.

  Bundan kısa süre sonra Oresteins Columbia School for Theatrical Artsda okumaya başlayan Norton, ilk sahne heyecanını sekiz yaşında “ Annie Get Your Gun ile tadacaktı.

  Küçük yaşına rağmen rolünü büyük profesyonellikle canlandıran Norton, bundan sonraki rollerinde de ciddiyetini sürdürdü. Liseden sonra Yale Üniversitesinde astronomi, tarih ve Japonca eğitimi alan aktör, üniversitenin tiyatro etkinliklerinde de faal olarak görev almaktaydı.

  Norton, tarih diplomasını aldıktan sonra birkaç ayını Japonyada geçirdi. Ardından New Yorka giderek, şehirlerdeki bozulmaya karşı mücadele veren “ Enterprise Foundation için çalıştı. Bu dönemde de oyunculuk konusunda karşısına çıkan her fırsatı değerlendirmeye devam eden aktör, sonuçta oyunculuğu meslek olarak benimsemeye karar verdi.

  1994 yılında Edward Albeenin “ Fragments isimli oyunu için oyuncu seçmelerine katıldı ve seçmelerde sergilediği dikkat çekici performansla rolü kolayca aldı. Ardından, sık sık Albee oyunlarının sahnelendiği “ New York Signature Theatre Company ye katıldı. Broadwayde gösterdiği başarılı performans yapımcıların gözünden kaçmayacaktı.

  Aktörümüz, 2100 kişinin katıldığı seçmeleri geçerek “ Primal Fear da rol aldı. Seçmelere gelen yönetmen, Nortonun kusursuz bir Kentucky aksanıyla konuştuğunu duyduğu anda – canlandırılacak karakterin geldiği yer Doğu Kentucky idi – rolü Nortona vermeye karar vermişti.

  Söylentiye göre Norton bu aksanı Coal Minerın “ Daughter ını izleyerek öğrenmişti. Seçmelerde bulunanlar arasında, Nortonun sahnede gösterdiği performansı görüp de etkilenmeyen kişi yoktu.

  Aynı yıl Woody Allenın yönettiği “ Everyone Says I Love You isimli Hollywood müzikalinde Drew Barrymoreun nazik nişanlısını canlandıran aktör, rolündeki şarkıları kendi söyleyerek bu alandaki başarısıyla da izleyicileri etkilemeyi başardı.

  Bir yıl içinde birbirinden bunca farklı iki filmle hızını alamayan aktör, Milos Formanın beğenilen filmi “ The People vs. Larry Flynt isimli filmde de azimli ceza avukatı rolüyle dikkatleri üzerinde topladı.

  1998 senesinde Norton iki ayrı filmdeki performansıyla yine sinemaseverlerin beğenisini toplamayı başardı. Bunlardan ilki, “ Rounders filmindeki, Matt Damonun “ Solucan lakaplı arkadaşı rolüydü. Film hakkındaki yorumların yetersizliği aktörün başarısını da biraz gölgeledi. Aynı yıl rol aldığı “ American History X filmi de box-officete fazla başarı elde edemedi ama Norton filmdeki rolüyle izleyicileri hayran bırakarak Oscar adaylığını elde etti.

  1999 yılında Brad Pitt ve Helena Bonham Carter ile birlikte “ Fight Club da rol aldı. Ardından 2000 yapımı “ Keeping the Faith ile yönetmenliğe adım atan Norton, filmde aynı zamanda en yakın arkadaşıyla aynı kadına aşık olan papaz rolündeydi. 2001 yapımı “ The Score da yine bambaşka bir kişilikle – saldırgan ve yetenekli genç bir hırsız olarak – hayranlarının karşısına çıktı. Aktörün filmdeki rol arkadaşları arasında, Hollywoodun dev isimleri Robert de Niro ve Marlon Brando da vardı.

  Edward Nortonun 2002 yılında rol aldığı yapımlar arasında “ Frida , “ Red Dragon ve “ Death to Smoochy bulunuyor...

  Rol Aldığı Filmler
  Kingdom of Heaven
  The Italian Job
  25th Hour
  Red Dragon
  Frida
  Death to Smoochy
  The Score
  Catch Her in the Eye
  Keeping the Faith
  Fight Club
  American History X
  Rounders
  Everyone Says I Love You
  The People vs. Larry Flynt
  Primal Fear


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]