Edirne resimleri

'Türkiyem' forumunda By_TuaL tarafından 17 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. Edirne, Marmara Bölgesinin Trakya kisminda yer alir. Güneyinde Ege denizi, kuzeyde Bulgaristan, batida Yunanistan, doguda Tekirdag, Kirklareli ve Çanakkale ileri ile çevrilidir.

  Yüzölçümü 6.276 km² olan Edirnenin, deniz seviyesinden ortalama yüksekligi 41 metredir. Edirne, idari olarak, biri merkez ilçe olmak üzere 8 ilçe ve 248 köyden olusmaktadir.

  Edirne ili, Trakya Yarimadasinda; kuzeyde Istranca Daglari, güneyinde Koru Daglari ve Ege Denizi-Saroz Körfezi, batisinda Meriç Nehri ve Meriç Ovasi, dogusunda da Ergene Ovasini içine almakta olup, il topraklarinin % 80 tarima elverislidir.

  Trak Soylarindan olan Odris''ler tarafindan MÖ. 5.Yüzyilda ilk defa kent olarak kurulan ve zaman içinde degisik milletler tarafindan degisik isimler verilen kentimizin adi I.Murat zamaninda Edirne olarak kalmistir.

  Edirne, Milattan sonra ikinci ve üçüncü yüzyillarda askeri, ticari ve tarimsal bakimdan çok önemli bir kent görünümündeydi. Bu durumu günümüzde de sürdürmektedir. 1361 yilinda I.Murat tarafindan fethedilen ve ebedi Türk yurdu olan Edirne, konumu nedeniyle Istanbul''un alinisina kadar (92) yil boyunca Osmanli Devletinin baskenti olmustur.

  Edirne''de eski çagdan itibaren sanat eserleri yapilmistir. Bu eserlerin en eskisi Roma Imparatoru Hadrianus tarafindan yaptirilan Edirne Kalesinden günümüze kalan sur ve burç duvarlaridir. Ayrica, Edirne''de Osmanli Mimarisinin de çok degerli örnekleri mevcuttur. Selimiye Camii bunlarin en ünlüsüdür.

  ŞEREFELİ CAMİİ
  [​IMG]

  ADALET KASRI
  [​IMG]

  BEDESTEN
  [​IMG]

  EDİRNE EVİ
  [​IMG]

  MERİÇ NEHRİ
  [​IMG]

  RÜSTEM PAŞA KERVANSARAYI
  [​IMG]

  SELİMİYE CAMİİ
  [​IMG]

  TARİHİ EDİRNE
  [​IMG]