Edgar Allan Poe Kimdir Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 25 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Edgar Allan Poe Kimdir Hakkında Bilgi

  Doğum 19 Ocak 1809 19 Ocak 1809/Boston,/Massachusetts/ABD
  Ölümü 7 Ekim 1849/Baltimore
  Meslek Şair, kısa öykü yazarı, editör ve edebiyat eleştirmeni  BD'li şair, kısa öykü yazarı, editör ve edebiyat eleştirmeni.

  AİLESİ VE ÇOCUKLUĞU
  Ocak 1809 da bostonda dünyaya gelen Edgar Allen Poe, her ikisi de profesyonel oyuncu olan David ve Elizabeth (Arnold) Poe'nun ikinci çocukları olarak dünyaya gelmiştir. 1810 yılında babası david evi terk etmiş, annesinin de bir yıl sonra vefat etmesi üzerine bir tütün taciri olan Joe Allen kendisini yanına almıştır.

  EĞİTİM HAYATI
  Poe 1815 yılında Allen ailesiyle birlikte İngiltere'ye gidip Londra ve Richmond'da okuduktan sonra 1820 yılında ABD'ye geri döndü. Bir yıllık Virjinya Üniversitesi macerasının ardından kumar borçları nedeniyle manevi babası olan Joe Allen ile arası açıldı.

  EDEBİ HAYATI
  Edebiyat yaşamına fanzinlerle başlayan Poe bu türde başarı sağlayamamıştır. Daha sonra Saturday Courrier'da yayınlanan öyküleriyle tanınmıştır. 1833 yılında düzenlenen bir yarışmada 'Şişede Bulunan Elyazması" adlı öyküsüyle birinciliği kazanmış ve 1843 yılında yayınlanan "The Visionary" adlı öyküsü onun ülkenin tamamında tanınmasına vesile olmuştur.

  ÖLÜMÜ
  7 Ekim 1849 günü henüz 40 yaşında iken Baltimore'deki bir hastahanede hayata veda eden Poe eserlerinde kullandığı farklı üslubu ile bir çok yazarı etkilemiş ve hem ABD hem de dünya edebiyatında önemli bir yer edinmiştir. Bugün birçok kimse tarafından ABD'nin ilk büyük yazarı kabul edilmesine rağmen yaşadığı dönemde pek anlaşılamamıştır. Ölüm sebebi üzerinde çeşitli rivayetler vardır. 8 Ekim günü 4 kişinin katıldığı bir cenaze töreni ile defnedilmiştir.
   
Yükleniyor...