Ebul Vefa Hakkında Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda Elfida tarafından 29 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ebul Vefa Hakkında Bilgi
  Ebul Vefa kimdir
  Ebu’l Vefa Muhammed İbn Muhammed İbn Yahya İbn İsmail el-Büzcani MS. 940′ta Büzcan Nişapur’da doğmuştur. Bağdat’ta büyük bir matematikçi ve astronom olarak gelişti ve MS. 997/998′de öldü. Matematiği Bağdat’ta öğrendi. MS. 959′da Irak’a göç etti ve ölünceye dek orada yaşadı.

  Ebu’l Vefa’nın asıl katkısı matematiğin birkaç dalında, özellikle geometri ve trigonometride yatmaktadır. Geometride, katkıları; pergelin açılmasıyla geometrik problemlerin çözümünü; diğer karelere eşit bir karenin çizimini; düzgün çok yüzlüleri; bir kenarı aynı daire içine çizilmiş eşkenar üçgenin kenarının yarısı olan hektagonun çizimini; noktalarla parabolün çizimleri ve denklemlerin geometrik çözümünü içermektedir:

  x4 = a ve x4 + ax3 = b

  Trigonometrinin gelişimine Ebu’l Vefa’nın katkısı oldukça kapsamlıdır. Küresel üçgenlere ilişkin olarak sinüs teoreminin genelleştirilmesini gösteren ilk kişidir. Sekizinci ondalık kesre kadar doğru olarak sin 30′yi ve sinüs tablolarının çiziminin yeni bir yöntemini geliştirmiştir. Aynı zamanda, sin (a + b) ve formülü için ilişkileri de geliştirmiştir:

  2sin2 -a / 2 = 1- cos a, ve sin a = 2 sin a / 2 cos -a /2.

  Buna ilaveten, tanjantın özel bir çalışmasını yapmış ve bir tanjantlar tablosu hesaplamıştır. İlk defa sekant (kesen) ve kosekantı (kesilen) tanıtmış, trigonometrik doğrular arasındaki ilişkileri bugün tanımlamak için kullanıldıkları şekilde biliyordu ve koniler üzerine kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmişti.

  Bir matematikçi olmasının yanı sıra, Ebu’l Vefa aynı zamanda astronomiye de katkılarda bulunmuştur. Bu alanda, Ay’ın farklı hareketlerini incelemiş ve ‘değişim’i keşfetmiştir. Kendisi aynı zamanda son Arapça çevirmenlerin ve Yunanca eserlerin yorumcularındandı.