Ebü'l-Fadl Ahmedi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 11 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ebü'l-Fadl Ahmedi Kimdir  Ebü'l-Fadl Ahmedi Kısaca Hayatı

  Evliyanın önde gelenlerinden.İsmi Ahmed, künyesi Ebül-Fadldır. Doğum yeri ve tarihi bilinmemektedir. 1535 (H.942) senesi Bedirde vefat etti ve oraya defnedildi.

  Ebül-Fadl Ahmed, hak aşığı bir zat olarak yetişti. Evliyanın büyüklerinden, Aliyyül Havas hazretlerinin sohbetlerinde manevî hallere ve evliyalık makamlarına kavuştu. Abdülvehhab-ı Şaranî hazretlerinin hak yoldaki dostu, sohbet arkadaşı ve sırdaşı idi. Sözleri, halleri, kerametleri her tarafa yayıldı. Abdülvehhab-ı Şaranî hazretleri kendisini çok sever, sohbetlerinde bulunur, hürmet ve hizmet ederdi.Kendisine ona hizmet etmesinin sebebi soruldukta Seher vakitlerinde gizliden bazı sesler işitirdim. O seslerde Sen şimdiye kadar Ebül-Fadl gibi biri ile sohbet etmedin. Bundan sonra da onun gibisini bulamazsın. deniyordu. buyurdu. Kendisine kaç yıl hizmet ettiği ve sohbetinde bulunduğu soruldukta da On beş yıl. buyurdu.


  Ebül-Fadl Ahmed hazretleri çok az yerdi.Yaz olsun, kış olsun günde on nefes alacak kadar bir uykusu olurdu. Giydiği şeyler eski fakat temizdi. Başkalarından önce davranıp hizmete koşardı. Birlikte gittiği bir cemaatin bir kısım eşyalarını taşımakta ısrar etmiş ve taşımıştı. Allahü tealanın evi olan mescidlere çok hürmet ederdi.

  Abdülvehhab-ı Şaranî hazretleri anlatır Onun kadar insanlar arasında mescidlere tazim ve hürmet eden birini görmedim. O katiyyen tek başına girmez, mescidin kapısında bekler, biri girerse peşinden girerdi. Sebebini soranlara Bizim gibilere ancak müslümanların peşinden girmek yaraşır. Mescid adabını yerine getirememekten korkarız. derdi.
   
Yükleniyor...