Ebü'l-Abbas Dineveri Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 5 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


  1. Ebü'l-Abbas Dineveri Kimdir


    Ebü'l-Abbas Dineveri Kimdir Kısaca Hayatı


    Ebü'l-Abbas Dineveri Meşhur velîlerdendir. İsmi, Ahmed bin Muhammed Dîneverîdir. Künyesi Ebu Abbastır. Velîler arasında ve kitaplarda Ebül-Abbas Dîneverî ismiyle zikredilmiş ve bu isimle meşhur olmuştur.Ebü'l-Abbas Dineveri'nin Doğum tarihi bilinmemektedir. 951 (H.340) senesinde Semerkandda vefat etti. Allahü tealadan başka her şeyi unutmuş ve muhabbet deryasına gark olmuş çok mübarek bir zattı.


    Ebü'l-Abbas Dineveri Önce ilim öğrenmek için, daha sonra ise irşad, yol gösterme ve nasîhat için çok dolaştı. Nişabura geldiği zaman Hamîde bölgesinde ikamet etti.Ebü'l-Abbas Dineveri Uzun zaman Nişaburda oturdu. Sonra, ömrünün son zamanlarında Semerkanda gitti.


    Ebül-Abbas Dîneverî Yusuf bin Hüseyin, Abdullah bin Harraz, Ebu Muhammed Cerîrî ve Ebül-Abbas bin Atadan (r.aleyhima) feyz aldı, ilim öğrendi. Büyük alim Ruveym hazretleri ile görüştü. Onun bereketlerine kavuştu.Ebü'l-Abbas Dineveri Her türlü ilimlerde üstad, fazîletler sahibi, gayet fasîh, güzel ve düzgün konuşan, hikmetli sözler söyleyen, İslamiyete son derece bağlı mübarek bir zat idi.