Ebû Muhammed El-Basri Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda EyLüL tarafından 23 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ebû Muhammed El-Basri Kimdir  Ebû Muhammed El-Basri Kimdir Kısaca Yaşamı

  Ebû Muhammed El-Basri Basra velilerinin büyüklerinden. İsmi, Kasım bin Abdullah el-Basri, künyesi Ebû Muhammed’dir. Doğum tarihi bilinmemektedir. 1184 (H.580) senesinde Basra’da vefat etti.  Ebû Muhammed El-Basri Küçük yaştan itibaren din ve fen ilimlerini öğrendi. Nefsinin isteklerine hep sırt çevirdi.Tasavvuf büyüklerinin sohbetinde ileri derecelere kavuştu.Ebû Muhammed El-Basri Zamanında Irak’ta bulunan evliyanın gözbebeği, ariflerin, Allahü tealaya yakın olanların en üstünlerinden oldu.

  Ebû Muhammed El-Basri Maliki mezhebi alimlerinden idi. Bu mezheb hükümlerine göre fetva verirdi. Ebû Muhammed El-BasriSohbetlerinde fıkıh ilmini ve tasavvufi hakikatleri anlatırdı. İnsanlar, onun yüksek manalı, kalplere tesir eden kıymetli sözlerini dinleyip istifade edebilmek için, sohbetlerine koşarlardı. Her biri pekçok manaları ifade eden veciz sözleri, insanlar arasında dilden dile dolaşırdı.


  Ebû Muhammed El-Basri Haram ve şüpheli şeylere hiç yanaşmaz, dünyaya meyil ve itibar etmezdi. Devamlı ibadet ve taatle, Allahü tealanın razı olduğu, beğendiği işleri yapmakla meşgûl idi. Ebû Muhammed El-Basri Kendi halinde yaşardı. Kimseye karışmaz, ne yiyip ne içtiğini, nafakasının nereden geldiğini kimse bilmezdi. Çok defa Hızır aleyhisselam ile görüşüp sohbet ederlerdi. Kerametleri pek çoktur.
   


Yükleniyor...