Ebû İshak Şami-i Çeşti Kimdir Kısaca

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 30 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ebû İshak Şami-i Çeşti hayatı hakkında bilgi verir misiniz

  Cevap: Ebû İshak Şami-i Çeşti Kimdir Kısaca

  Çeştiyye yolunun büyüklerinden. Lakabı Şerefüddin'dir. Çeşt'te otururdu. Bu yüzden ona Çeştî, yoluna Çeştiyye, talebelerine Çeştiyye mensûbu denildi. 329 (m. 940) yılında vefât etti. Kabr-i şerîfi Akka'dadır.

  Zâhirî ve batınî ilimleri Hâce Mimşâd Dîneverî'den tahsil etti. İlk zamanlarda evliyâullahtan birine talebe olmak istedi. Kırk gün istihâreye yattı. Kırkıncı gün gâibden bir ses, Ey Ebû İshâk! Git Mimşâd Dîneverî'nin emniyet ve kurtuluşa götüren eteğine yapış ki, maksadına eresin!" dedi. Bunun üzerine Mimşâd Dîneverî'nin yanına gidip, hizmetine girdi. Yedi sene onun yanında bulundu. Bu zaman zarfında kemâle geldi. Hocasına halife oldu. İzin alıp, Çeşt şehrine giderek, insanları irşâd etmeye (doğru yolu anlatmaya) başladı. Hocasının vefâtından sonra da yerine geçti. Ebû İshâk Sami hazretleri, Çeşt'te birçok talebe yetiştirip, çok sayida instmin âhıret se'âdetine kavuşmasına sebeb oldu. Vefâtından sonra yerine, talebelerinin en üstünü olup Ebû Ahmed Ebdâl Çeştî hazretleri geçti.

  Ebû İshâk Çeştî hazretleri, dünyâya hiç ehemmiyet vermezdi. Değil günah işlemek, işlediği hayırlı amellere tövbe ederdi. Haftada bir yemek yer ve Açlık dervişlerin mi'râcıdır buyururdu.

  Çeşt şehri ahâlisinden biri anlatır: "Çeşt bölgesinde kuraklık olup, aylarca yağmadı. İnsanlar ve hayvanlar susuzluktan ızdırap içindeydi. Belde sakinleri gidip Ebû İshâk Çeştî hazretlerinden yağmur için duâ etmesini istirham ettiler. O da duâ etti. Çok geçmeden yağmur yağmaya başladı. O kadar çok yağdı ki, halk bu defa yağmurun durması için duâ istediler. Tekrar duâ etti ve yağmur kesildi.

  Siyer-ül-Aktâb adlı eserin yazarı; Ebû İshâk Çeştî hazretlerinin Akka'da kabrinin yanına giden, akşamdan sabaha kadar, kabrinin üzerinde yanan nûranî ışığı görür. Rüzgar ve yağmur ne kadar şiddetli olursa olsun, o ışığa asla zarar veremez buyurmaktadır.